Podmienky života v irackej Fallúdži sa prudko zhoršujú, uviazlo v nej 50-tisíc ľudí

NETKY.SK • 1 Jún 2016, 07:36 • 3 min
Podmienky života v irackej Fallúdži sa prudko zhoršujú, uviazlo v nej 50-tisíc ľudí

FALLÚDŽA - Humanitárne podmienky v západoirackej Fallúdži sa rýchlo zhoršujú odvtedy, ako vládne sily začali pred desiatimi dňami operáciu zameranú na opätovné dobytie mesta od extrémistov z Islamského štátu (IS). Oznámila to v utorok humanitárna organizácia Nórska rada pre utečencov (NRC).

slovakia

left justify in out

Rodiny unikajúce z okolitých dedín uviedli pre NRC, že na mesto - kľúčovú baštu bojovníkov Islamského štátu - "útočia z troch rôznych smerov, preto zostáva len málo bezpečných trás, ktorými sa môžu civilisti evakuovať".

 

Vo vnútri mesta je údajne uviaznutých približne 50.000 civilistov. Fallúdža sa nachádza v provincii Anbár, len asi 50 kilometrov západne od irackej metropoly Bagdad, dodala tlačová agentúra DPA.

 

NRC oznámila, že od začiatku vládnej ofenzívy 21. mája sa z Fallúdže podarilo ujsť iba 554 rodinám.

 

Člen miestnej samosprávy v provincii Anbár, Hamíd Ahmad, uviedol, že niekoľko tisíc utečencov sa predsa len dostalo do táborov v okolí mesta Ámiríja al-Fallúdža, vzdialeného približne 30 kilometrov.

 

Zástupkyňa osobitného zástupcu OSN pre Irak Lise Grandeová povedala, že podľa odhadov OSN ušlo za posledných niekoľko dní z Fallúdže okolo 5000 ľudí.

 

Grandeová, ktorá sa zo Ženevy telefonicky rozprávala s novinármi v New Yorku, vyhlásila, že OSN je obzvlášť znepokojená správami, že extrémisti Islamského štátu donútili rodiny premiestniť sa do centra Fallúdže.

 

"Nesmú odísť z týchto lokalít, kde sú zhromaždení a sústreďovaní. To naznačuje, že ich Islamský štát možno používa alebo mieni použiť ako ľudské štíty," dodala Grandeová.

 

Generálny tajomník NRC Jan Egeland varoval pred "katastrofou ľudí... ktorá sa odvíja vo Fallúdži".

 

Podľa NRC Irak zažíva krutú humanitárnu krízu: odhadovaných desať miliónov ľudí potrebuje pomoc a asi 3,4 milióna obyvateľov je vyhnaných z domovov do iných lokalít po celej krajine.

 

NRC upozornila, že ľudia v spomínanej oblasti, ktorá je obliehaná už celé mesiace, žijú v zúfalých podmienkach.

 

"Správy prichádzajúce z Fallúdže sú hrôzostrašné," povedal Nasr Muflahí, riaditeľ NRC pre Irak. "Nedostatok potravín, liekov, čistej pitnej vody a elektriny privádza rodiny na pokraj zúfalstva," dodal.

 

NRC hlásila, že rodiny prichádzajúce do okolia mesta Ámiríja al-Fallúdža sú v stave šoku. "Deti kráčajú bosé a rodičia prichádzajú v oblečení, ktoré je ich jediné," opísala situáciu NRC.

 

"Rodiny sa ocitajú v krížovej paľbe a bezpečná úniková cesta neexistuje. Počuli sme, že za deväť dní sa podarilo ujsť z vnútra mesta len jedinej rodine. Bojujúce strany musia zaručiť civilistom bezpečný únik, kým nie je neskoro a kým nebudú ďalšie straty na životoch," povedal Egeland.

 

Jedna obyvateľka, ktorá s manželom a šiestimi deťmi ušla z dediny na okraji Fallúdže, porozprávala o ťažkom údele: "Keď sa začal útok (vládnych síl) na Fallúdžu, Islamský štát nás nútil opustiť naše domovy a neustále nás presúval z jedného zničeného, prázdneho domu do druhého. Celý čas nás ohrozovala paľba."
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies