Novinka, ktorá poteší Slovákov: Internet si budete môcť preniesť ako telefónne číslo

NETKY.SK • 26 Jún 2024, 14:04 • 2 min
Novinka, ktorá poteší Slovákov: Internet si budete môcť preniesť ako telefónne číslo

BRATISLAVA - Každý operátor, ktorý poskytuje internet, bude musieť od nového roka umožniť jeho prenesenie k inému operátorovi, a to s tým, že za zákazníka vybaví všetky súvisiace náležitosti. Vyplýva to z novej vyhlášky publikovanej v Zbierke zákonov, informoval o tom v stredu Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb.

slovakia

left justify in out

Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb zavádza novinku. Tak ľahko ako si môžete zmeniť telefónne číslo a operátora, po novom bude jednoduché zmeniť aj poskytovateľa internetu.

Každý operátor, ktorý poskytuje internet, musí umožniť zákazníkovi preniesť si internet k inému operátorovi a to s tým, že všetky náležitosti vybaví za vás. Vyhláška č.137/2024 o podrobnostiach týkajúcich sa zmeny podniku poskytujúceho službu prístupu k internetu je už publikovaná v Zbierke zákonov, účinnosť nadobudne 1.1.2025.

Úrad vo vyhláške stanovil jednotný postup zmeny internetu pre dotknutých operátorov.  Zároveň ten, kto môže z tejto zmeny najviac vyťažiť, je práve zákazník. "Chceli sme odbremeniť zákazníkov telekomunikačných operátorov od nadbytočnej administratívy,“ povedal riaditeľ odboru regulácie elektronických komunikácií Ivan Martyák.

"Ak budete chcieť kvôli čomukoľvek zmeniť operátora prostredníctvom ktorého máte internet, bez okolkov všetko potrebné od začiatku januára 2025 zariadi za vás váš novozvolený operátor, u ktorého chcete po novom služby internetu využívať,“ dodal. 

Operátor plynule zabezpečí pre zákazníka prechod služby k dohodnutému dňu, to znamená, že zákazník nebude bez internetu viac než jeden deň a tiež nebude platiť duplicitne. Úrad tiež očakáva, že operátor, ktorého bude chcieť zákazník opustiť, sa mu bude snažiť ponúknuť lepšie podmienky na to, aby si zákazníka udržal.

Vyhláška však aj v tomto smere chráni verejnosť, ustanovuje kompenzácie pre zákazníkov v prípade oneskorenia prenosu internetu k inému operátorovi, prenosu internetu proti vôli zákazníka alebo pri zneužití procesu prenosu internetu a nedodržaní podmienok súvisiacich so zmenou operátora poskytujúceho internet.

V prípade, že sa naskytne verejnosti problém s prenosom internetu od jedného operátora k druhému, zákazníci sa môžu obrátiť na úrad s podnetom, konkrétne na odbor štátneho dohľadu elektronických komunikácií. Ten podnet prešetrí a v prípade, že sa potvrdia porušenia, uloží pokutu od 200 EUR do 5 % obratu operátora.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Viktória Gromová
Zdroj: Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, Foto: vysokeskoly.sk
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies