Podľa Stoltenberga bol Berlínsky múr jazvou na tvári Európy

NETKY.SK • 6 November 2019, 17:04 • 2 min
Podľa Stoltenberga bol Berlínsky múr jazvou na tvári Európy

BRUSEL - Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg si v stredu v Bruseli pred odletom do Nemecka, kde sa zúčastní spomienkových osláv pri príležitosti 30. výročia pádu Berlínskeho múra, uctil udalosti, ktoré viedli k pádu komunistického režimu vo východnom Nemecku.

slovakia

left justify in out

Symbol rozdeleného Nemecka - Berlínsky múr - nazval "jazvou na tvári Európy", informovala agentúra DPA.

 

"Pomocou strážnych veží a psov sa (režim) snažil ľudí držať vo vnútri a myšlienky vonku, avšak zlyhal," povedal Stoltenberg pred časťou z Berlínskeho múra, ktorá stojí pred sídlom NATO v Bruseli. Zvyšky Berlínskeho múra sú podľa jeho slov pripomienkou, aby sme "slobodu a demokraciu nikdy nepovažovali za samozrejmosť".

 

"Sloboda, demokracia a ľudská dôstojnosť - rovnaké hodnoty, aké nás spájajú aj dnes - pred 30 rokmi podnietili obyčajných ľudí dosiahnuť niečo výnimočné," povedal šéf NATO.

 

 

Počas trojdňovej návštevy Nemecka, ktorá sa začne v stredu, sa Stoltenberg stretne s nemeckým prezidentom Frankom-Walterom Steinmeierom, kancelárkou Angelou Merkelovou, ministrom zahraničných vecí Heikom Maasom a ministerkou obrany Annegret Krampovou-Karrenbauerovou či ďalšími poslancami.

 

Stoltenberg má byť počas svojej návštevy za zásluhy v NATO ocenený medailou Manfreda Wörnera - bývalého ministra obrany Nemecka a generálneho tajomníka NATO.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies