Papierové potvrdenia o návšteve školy ešte úplne neskončili

NETKY.SK • 18 Október 2019, 12:25 • 2 min
Papierové potvrdenia o návšteve školy ešte úplne neskončili

BRATISLAVA - V oblasti školstva dochádza k postupnému odbúravaniu byrokracie. Papierové potvrdenia o návšteve školy sa od začiatku školského roka skončili. Papierovú formu nahradila elektronická. V dnešných hodinách to počas tlačovej konferencie uviedla ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová. Nezmizne však úplne.

slovakia

left justify in out

Od 1. septembra vstúpili do platnosti ustanovenia zákona zameraného na znižovanie administratívnej záťaže. Legislatíva sa podľa rezortu školstva týka primárne takzvaných potvrdení o návšteve školy, teda získavania informácie o štatúte študenta. Orgány verejnej moci sú tak pri svojej úradnej činnosti povinné získavať údaje evidované v informačných systémoch verejnej správy a tie v nevyhnutnom rozsahu bezodplatne poskytovať.

 

img

 

Rezort školstva získava informácie o žiakoch prostredníctvom rezortného informačného systému, ktorý od 15. septembra zbieral informácie o žiakoch prostredníctvom škôl. Podľa Lubyovej z celkového počtu škôl, ktorých je 6897, odoslalo údaje 6893. Zabezpečenie zvyšných údajov rieši ministerstvo školstva individuálne.

 

img

 

Dáta poskytuje ministerstvo školstva informačnému systému verejnej správy OverSi, ktorý je v gescii Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu. Prístup do systému je k dispozícii všetkým orgánom verejnej moci.

 

img

 

V prípade poskytovania takzvaných potvrdení o návšteve školy ide o Sociálnu poisťovňu, Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, Dátové centrum obcí a miest, ktoré potvrdenie o návšteve školy využíva napríklad pri overovaní dane za odpad. "Od 1. decembra pribudne aj finančná správa, kde je potvrdenie o návšteve školy potrebné na účely vyplatenia daňového bonusu na vyživované dieťa," poznamenala Lubyová.

 

img

 

Šéfka rezortu školstva uviedla, že ak dieťa študuje v zahraničí, ústredie práce o ňom nemôže získať údaje z informačného systému Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. V takýchto prípadoch bude oprávnená osoba povinná predložiť papierové potvrdenie o návšteve školy na základe výzvy príslušného úradu práce.

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies