Podľa Kolíkovej má poslanecký návrh o hmotnej zodpovednosti vážne vecné chyby

NETKY.SK • 1 Jún 2022, 16:51 • 2 min
Podľa Kolíkovej má poslanecký návrh o hmotnej zodpovednosti vážne vecné chyby

BRATISLAVA - Návrh poslancov OĽaNO na zavedenie hmotnej zodpovednosti verejných činiteľov má vážne vecné chyby. Obsahuje množstvo „právnych nezmyslov". Skonštatovala to ministerka spravodlivosti Mária Kolíková po stredajšom rokovaní vlády. Podotkla, že autori nemali jej súhlas ako ministerky. Mrzí ju, že predložením návrhu do Národnej rady (NR) SR tak konali v rozpore s koaličnou zmluvou.

slovakia

left justify in out

„Návrh, ktorý je v parlamente, má vážne vecné chyby, takýto nemal byť ani podaný," vyhlásila Kolíková. Hovorí, že v poslaneckej legislatívnej úprave je množstvo právnych nezmyslov a zavádzajú sa pojmy, ktoré nemajú ustálený obsah v rámci právneho poriadku.

 

Dáva veľký priestor aj na šikanózne návrhy," poznamenala s tým, že zákon by nemal odrádzať funkcionárov od plnenia si svojich úloh a zároveň by mal byť jasne vykonateľný. Ministerka si nevie predstaviť inú možnosť nápravy znenia predloženého návrhu ako podať úplne nový.

 

img

 

Kolíková dodala, že je na mieste o téme diskutovať a že sa návrhu venovali na koaličnej rade. Od začiatku bol podľa nej zo strany OĽaNO jasný zámer pripraviť návrh a sama bola pripravená s nimi diskutovať. „Ale ak vám príde paragrafové znenie pár hodín pred koaličnou radou, tak je zložité priamo dať súhlas," povedala s tým, že návrh riadne posúdila a do pár dní autorom dala jasné stanovisko, že v tomto znení ho nepodporí.

 

Kolíková sa vyjadrila aj k návrhu, ktorý má zakázať vyvesovať symboly hnutí či komunít propagujúcich sexuálnu orientáciu na budovách a v budovách štátnych orgánov a inštitúcií. Do parlamentu ho predložili poslanci György Gyimesi (OĽaNO) a nezaradený Tomáš Taraba. Podľa Kolíkovej je návrh protiústavný. Ministerka tvrdí, že vo svojej podstate vyzýva na porušovanie základných práv a slobôd a k neznášanlivosti. Pripomenula, že Ústava SR je pritom postavená na ochrane práv menšín.

 

img

 

„SaS evidentne nevyhovuje, aby politici mali hmotnú zodpovednosť," reagoval minister financií a líder OĽaNO Igor Matovič. Uviedol, že Jozef Pročko (OĽANO) mu ako jeden z predkladateľov návrhu pred pár mesiacmi povedal, že nech prídu s čímkoľvek, SaS nesúhlasí. Podotkol, že zavedenie hmotnej zodpovednosti politikov je základná vec, ktorú OĽaNO ľuďom sľúbilo. Je rád, že návrh je v parlamente.

 

„Každý, kto má dobrú vôľu pri presadení hmotnej zodpovednosti, ho v prvom čítaní podporí a v druhom čítaní ho poďme vycibriť tak, aby bol každý spokojný," poznamenal. Na otázky o výhradách ministerky po vecnej stránke reagoval tým, že nemá čas čítať všetky poslanecké návrhy.

 

img

 

Čo sa týka Gyimesiho novely, Matovič súhlasí s ideou návrhu. Predpokladá, že Gyimesi má naštudovanú koaličnú zmluvu a vie, čo hovorí v otázke jej možného porušenia, keďže návrh predložil s opozičným poslancom. Minister tiež podotkol, že Gyimesi má svoj mandát, bol zvolený ľuďmi a má právo predkladať akýkoľvek návrh zákona. Reagoval tak na otázku, či by poslanec mal návrh stiahnuť, keď ho na to vyzval aj premiér Eduard Heger (OĽaNO).

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Nikoleta Preložníková
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies