Čína čiastočne spustila prevádzku druhej najväčšej vodnej elektrárne na svete. Cieľom je znížiť závislosť na fosílnych palivách

NETKY.SK • 28 Jún 2021, 15:03 • 2 min
Čína čiastočne spustila prevádzku druhej najväčšej vodnej elektrárne na svete. Cieľom je znížiť závislosť na fosílnych palivách

PEKING - Čína v pondelok oficiálne uviedla do prevádzky prvé dva generátory druhej najväčšej vodnej elektrárne na svete.

slovakia

left justify in out

Informovala o tom čínska vláda. Elektráreň na priehrade Paj-che-tchan na rieke Ťin-ša, ktorá je prítokom Jang-c'-ťiang, je súčasťou snahy Číny obmedziť rastúci dopyt po fosílnych palivách.

 

Druhá najväčšia vodná elektráreň na svete
Podľa plánov má mať elektráreň Paj-che-tchan 16 generátorov, pričom kapacita každého má byť jeden milión kilowattov. Bude tak druhou najväčšou vodnou elektrárňou na svete po elektrárni Tri rokliny, ktorú otvorili v roku 2003 na rieke Jang-c'-ťiang a má kapacitu 22,5 milióna kilowattov.

 

Obe elektrárne vybudovala spoločnosť Three Gorges Group Corp., ktorá je najväčším investorom na svete do vodných, solárnych a veterných elektrární.

 

 

Ochranári sú pobúrení
Vodné elektrárne strácajú v iných krajinách podporu pre sťažnosti
, že pre priehrady zanikajú miestne komunity. Okrem toho tieto vodné diela zaplavujú poľnohospodársku pôdu, narúšajú ekológiu riek a ohrozujú ryby a iné druhy živočíchov.

 

Napriek kritike zo strany environmentalistov však čínski lídri budujú ďalšie vodné elektrárne v úsilí zredukovať závislosť od uhlia a zabrzdiť rastúci dopyt po dovážanej rope a plyne.

Po úplnom uvedení do prevádzky by vodná elektráreň Paj-che-tchan mala znížiť spotrebu uhlia o 20 miliónov ton ročne, uviedla čínska štátna tlačová agentúra Sin-chua s odvolaním sa na informácie spoločnosti Three Gorges Group.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies