Pod Atlantikom sa ukrýva obrovská nádrž so sladkou vodou

NETKY.SK • 8 Júl 2019, 18:22 • 2 min
Pod Atlantikom sa ukrýva obrovská nádrž so sladkou vodou

slovakia

left justify in out

NEW YORK - Vedci z Kolumbijskej univerzity v New Yorku použili elektromagnetický prijímač na prieskum ložísk podzemných vôd pod Atlantickým oceánom.


linkedinfacebooktwitterwhatsappinstagram

Ich výsledky ukázali na rezervoár sladkej vody, ktorý sa tiahne od pobrežia štátu New Jersey k Massachusetts a potom približne 80 kilometrov k okraju kontinentálneho šelfu.

 

Nádrž začína v hĺbke 183 metrov pod oceánskym dnom a siaha do hĺbky 366 metrov.

 

Zamknutá od doby ľadovej

 

Výskumníci sa podľa agentúry Reuters domnievajú, že ku koncu poslednej doby ľadovej pred 15 až 20-tisíc rokmi boli svetové zásoby vody uzamknuté v ľade.

 

Väčšina z toho, čo sú teraz spodné vody pod kontinentálnym šelfom Spojených štátov, bola odhalená kvôli nízkym hladinám mora.

 

Keď sa ľad roztopil, usadeniny vytvorili cez šelf riečne delty, ktoré zachytili sladkú vodu v akýchsi roztrúsených vreckách. 

 

 

Hladina mora sa nakoniec neskôr zase zdvihla. Daná "vodonosná" vrstva nestagnuje - je pravdepodobne zásobovaná podzemným odtokom z pôdy.

 

Väčšina vody by sa musela odsoliť

 

Blízko pri pobreží je voda najčerstvejšia, smerom ďalej začína byť slanšia, čo naznačuje, že sa v priebehu času mieša s oceánskou vodou. Z tohto dôvodu by voda najprv musela byť odsolená, než by ju ľudia mohli využiť.

 

V súčasnosti síce nie je potrebné snažiť sa získať vodu z tohto teraz potvrdeného rezervoáru u USA, výskum však naznačuje, že vo svete môžu existovať ďalšie kolektory podzemnej vody, ktoré by mohli potenciálne predstavovať zdroj vody v suchších oblastiach, ako je juh Kalifornie, Austrália, Blízky východ či subsaharská Afrika.



Autor: Barbora Lučivjanská



Netky
Letné prázdniny o
00 DNÍ00 HODÍN00 MINÚT00 SEKÚND
logo
Copyright © 2025 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies