Počet sporiteľov v druhom pilieri presiahol 1,7 milióna

NETKY.SK • 9 Február 2022, 09:34 • 2 min
Počet sporiteľov v druhom pilieri presiahol 1,7 milióna

BRATISLAVA – Ich celkový majetok ašpiruje na hranicu 12 miliárd eur. Uviedla to v stredu Asociácia dôchodkových správcovských spoločností (ADSS) odvolávajúc sa na dáta k 31. januáru tohto roka. Za uplynulé dva roky ide o nárast počtu sporiteľov v druhom pilieri o viac než 123 000, a to napriek pretrvávajúcej pandémii a ekonomickým a spoločenským obmedzeniam.

slovakia

left justify in out

„Záujem o druhý pilier je dlhodobo veľmi silný, keďže ľudia chápu hrozbu negatívneho demografického vývoja a potrebu zabezpečiť sa aj kapitalizačnou formou,“ poznamenal podpredseda asociácie Vladimír Mlynek. Ak by sa aktuálny počet sporiteľov naprojektoval na populáciu vo veku od 18 do 63 rokov, znamenalo by to, že polovica Slovákov v aktívnom veku si sporí na dôchodok aj v druhom pilieri.

 

img

 

Asociácia dodáva, že väčšina nových sporiteľov si vyberá akciové a indexové fondy, ktorých dlhodobý potenciál zhodnotenia je najvyšší. Rizikové fondy prinášajú už niekoľko rokov zhodnotenie v desiatkach percent. Ak boli sporitelia v minulosti zákonom presunutí do garantovaných fondov, mali by podľa ADSS zvážiť presun aspoň časti úspor do akciových či indexových fondov, aby neprichádzali o možnosť vyššieho zhodnotenia, a teda aj o vyšší dôchodok. „Aktuálne za najdôležitejšiu tému druhého piliera považujeme zákonný presun sporiteľov späť do negarantovaných fondov. Veríme, že sa nájde politická vôľa na systémové riešenie tejto zákonom vzniknutej deformácie z minulosti,“ poznamenal predseda asociácie Miroslav Kotov.

 

Ďalšie zvýšenie potenciálu výnosov sporiteľov v druhom pilieri sa podľa neho dá dosiahnuť úpravou mechanizmu garancií, ktorý čoraz vážnejšie obmedzuje správcov v investovaní. „Súčasný mechanizmus garancií totiž nepočítal s tým, že Európska centrálna banka môže dlhodobo držať úroky na nulových či dokonca záporných úrovniach,“ dodala asociácia.

 

Možno vás zaujme: Speváčka Adele získala na Brit Awards tri oceneniatwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies