Speváčka Adele získala na Brit Awards tri ocenenia

NETKY.SK • 9 Február 2022, 08:44 • 2 min
Speváčka Adele získala na Brit Awards tri ocenenia

LONDÝN – Speváčka Adele v utorok ovládla udeľovanie britských hudobných cien Brit Awards 2022. Zvíťazila v kategórii umelec roka a ocenenie získala aj za najlepší album a singel, informovala agentúra AFP.

slovakia

left justify in out

Slávnostné udeľovanie Brit Awards sa konalo v utorok večer v londýnskej O2 aréne plnej divákov. Prvýkrát v 42-ročnej histórii tohto podujatia sa neudeľovali ceny v špecificky mužských alebo ženských kategóriách. Adele na galavečere excelovala so svojím najnovším, štvrtým štúdiovým albumom s názvom  30, ktorý bol vyhlásený za album roka. Jedna z piesní z tohto albumu  Easy on Me sa stala singlom roka a samotná speváčka zvíťazila aj kategórii s rodovo neutrálnym názvom umelec roka. „Rozumiem, prečo sa zmenil názov tejto ceny, ale ja som veľmi rada ženou, ženou-umelkyňou, naozaj,“ vyhlásila Adele pri preberaní ocenenia. V súvislosti s úspechom svojho albumu 30, prostredníctvom ktorého sa speváčka vyrovnáva s rozvodom, poďakovala svojmu synovi a bývalému manželovi.

 

img

 

Organizátori Brit Awards sa tento rok rozhodli zrušiť výlučne mužské alebo ženské kategórie cien. Zdôvodnili to tým, že chcú oceňovať „umelcov výhradne za ich hudbu a dielo, a nie za to, ako sa sami identifikujú, alebo ako ich vnímajú iní“. Agentúra AFP pripomína, že anglický spevák Sam Smith, ktorý sa identifikuje ako genderovo nebinárny, sa vlani nemohol prihlásiť so svojím albumom na Brit Awards, pretože „nepasoval“ do ženských ani mužských kategórií. Do aktuálneho ročníka udeľovania britských hudobných cien sa prihlásil rekordný počet žien alebo kapiel so ženskými frontmankami, celkovo ich bolo 18. Celkovo si však dominanciu udržali muži. Ocenenie pre skladateľa piesní si z Londýna v utorok odniesol Ed Sheeran. Za medzinárodnú pieseň roka bola vyhlásená skladba Good 4 U od americkej speváčky Olivie Rodrigovej.

 

img

 

Prvýkrát od roku 2006 sa na Brit Awards udeľovali aj ocenenia v špecifických hudobných žánroch, ktoré okrem iných získali Dua Lipa (pop/R&B) či Sam Fender (alternatívny rock). Raperka Little Simz bola označená za umelecký objav a za najlepší tanečný výkon odmenili speváčku Becky Hillovú. Jeden z moderátorov Mo Gilligan si počas utorkového galavečera zavtipkoval na účet britského premiéra Borisa Johnsona, ktorého pozíciou v poslednej dobe otriasla aféra  Partygate okolo večierkov konaných v londýnskom sídle vlády počas lockdownu. „Boris, viem že sa na nás dívaš, viem, že zbožňuješ večierky, takže príď sem, chlape, medzi nás (sa občerstviť),“ pozval premiéra komik Gilligan.

 

Možno vás zaujme: Obľúbená slovenská herečka Zuzana Tlučková oslávi dnes 60 rokovtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies