Hrozivá predpoveď vedcov. Počet cukrovkárov sa do roku 2050 viac než zdvojnásobí

NETKY.SK • 26 Jún 2023, 15:30 • 2 min
Hrozivá predpoveď vedcov. Počet cukrovkárov sa do roku 2050 viac než zdvojnásobí

LONDÝN - Počet ľudí trpiacich cukrovkou sa do roku 2050 celosvetovo než ako zdvojnásobí - na 1,3 miliardy. Tento trend bude poháňaný štrukturálnym rasizmom a rastúcou nerovnosťou medzi jednotlivými krajinami. Vyplýva to z novej štúdie zverejnenej minulý týždeň v časopise The Lancet.

slovakia

left justify in out

Počet ľudí trpiacich cukrovkou vzrastie v každej krajine sveta, vyplýva z komplexnej analýzy údajov zozbieraných z celého sveta. Odhaduje, sa že v súčasnosti trpí cukrovkou na celom svete približne 529 miliónov ľudí, pričom 95 percent z nich má cukrovku 2. typu. Za menej ako tridsať rokov ich počet však dosiahne 1,3 miliardy, vyplýva zo štúdie. Cukrovka pritom patrí do prvej desiatky najčastejších príčin úmrtia a zdravotného postihnutia. Vyše polovicu úmrtí a invalidity spôsobených cukrovkou pritom zapríčiňuje vysoký index telesnej hmotnosti. Ostatné faktory zahŕňajú stravovanie, cvičenie, fajčenie a požívanie alkoholu.

 

Liane Ongová z amerického Inštitútu pre meranie a vyhodnocovanie zdravia (IHME) a vedúca autorka jednej zo štúdií uviedla, že jedným z dôvodom je zmena stravovania ľudí. "Za 30 rokov rôzne krajiny naozaj prešli z tradičnejších stravovacích návykov - možno od jedenia väčšieho počtu ovocia a zeleniny a zdravších rastlín - k vysoko spracovaným potravinám," uviedla Ongová. Autori štúdie tiež odhadujú, že do roku 2045 budú tri štvrtiny diabetikov žiť v krajinách s nízkym alebo stredným príjmom. Aj v bohatých krajinách, ako sú Spojené štáty, sa však cukrovka vyskytuje takmer 1,5 krát častejšie u príslušníkov menšín -napríklad u Afroameričanov, Hispáncov, Aziatov či pôvodných obyvateľov, vyplýva z druhej štúdie zverejnenej v časopise The Lancet.

 

"Rasistické politiky, ako je rezidenčná segregácia, ovplyvňujú, kde ľudia žijú a ich prístup k dostatočnému množstvu zdravého jedla a zdravotnej starostlivosti," uviedol spoluautor štúdie Leonard Egede zo zdravotníckej univerzity vo Wisconsine. Podľa Ongovej výzvu predstavuje predovšetkým to, že "nevidíme jeden spôsobov intervencie, ktorým by sme to vedeli napraviť". Boj s diabetom si tak podľa nej bude vyžadovať dlhodobé plánovanie, investície a pozornosť od krajín z celého sveta. "Diabetes bude určujúcou chorobou tohto storočia," uviedol Lancet v komentári. Svet podľa neho nedokázal porozumieť sociálnej podstate cukrovky a podcenil riziká, ktoré predstavuje. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies