Rakúšania prestali očkovať šaržou od Astrazeneca, v čom je problém?

NETKY.SK • 11 Marec 2021, 16:31 • 2 min
Rakúšania prestali očkovať šaržou od Astrazeneca, v čom je problém?

VIEDEŇ - Rakúska lieková agentúra preventívne stiahla z trhu šaržu vakcíny AstraZeneca. Urobila tak po tom, čo na následky viacnásobnej trombózy 10 dní po očkovaní zomrela jedna osoba. Ďalšia bola hospitalizovaná s pľúcnou embóliou a v súčasnosti sa zotavuje.

slovakia

left justify in out

Ochorenia hneď po aplikovaní 

K 9. marcu boli zaznamenané ďalšie dva prípady trombózy po očkovaní touto šaržou. Ako informovala hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Magdaléna Jurkemíková, na Slovensko daná šarža nebola dovezená.

 

Podľa predbežných výsledkov nič nenasvedčuje tomu, že by prípady trombózy boli spôsobené očkovaním. Trombóza nie je uvedená v možných nežiaducich účinkoch vakcíny a nepatrí medzi typické nežiaduce účinky vakcín.

 

img


Predmetná šarža bola dovezená do 17 krajín v počte jeden milión očkovacích dávok. Okrem Rakúska preventívne pozastavili očkovanie touto šaržou aj Estónsko, Litva, Luxembursko a Lotyšsko, kde sa takisto koná podrobné prešetrovanie.

 

"Aj keď nie je pravdepodobné, že by prípady boli spôsobené nekvalitou vakcíny, momentálne prebieha aj kontrola kvality dotknutej šarže," uviedla Jurkemíková.

 

img


Podľa aktuálne dostupných informácií počet trombembolických komplikácií u očkovaných ľudí nie je vyšší ako u bežnej populácie. K 9. marcu bolo zaznamenaných 22 prípadov trombembolických komplikácií u troch miliónov ľudí zaočkovaných vakcínou od AstraZenecy v Európskom hospodárskom priestore.

 

ŠÚKL na Slovensku zatiaľ neeviduje hlásenia podozrení na trombembolické ochorenia ani iné vaskulárne ochorenia po vakcíne AstraZeneca.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies