Brhelovi právnici tvrdia, že podnikateľ nespôsobil štátu žiadne škody. Slovensko malo na IT systémoch zarobiť

NETKY.SK • 26 November 2021, 15:18 • 2 min
Brhelovi právnici tvrdia, že podnikateľ nespôsobil štátu žiadne škody. Slovensko malo na IT systémoch zarobiť

BRATISLAVA - Podnikateľ Brhel je obvinený v kauze Mýtnik. Mal sa podieľať na manipulovaní tendrov na Finančnej správe SR.

slovakia

left justify in out

Obvinený podnikateľ Jozef Brhel z kauzy Mýtnik nespôsobil cez IT spoločnosť Allexis štátu škodu vo výške približne 60 miliónov eur. Tvrdia to jeho jeho obhajcovia Michal Mandzák, Jozef Kleberc a Štefan Kočan.

 

Podľa ich slov päť znalcov potvrdilo, že štátu nevznikla žiadna škoda, ale SR na informačných systémoch spoločnosti zarobila 3,7 miliardy eur.

 

img

 

"Využitím informačných systémov Allexisu štát znížil daňovú medzeru zo 41 percent na 26 percent, čo do štátneho rozpočtu prinieslo uvedenú sumu. Znalci dospeli k záveru, že všeobecná hodnota diela informačných systémov ALLADIN, informačného systému kontrolných známok a virtuálnej registračnej pokladnice eKasa bola vyhotovená za cenu obvyklú v danom čase a na danom trhu," uviedli obhajcovia.

 

Poukázali na to, že celé obvinenie voči Brhelovi stojí na tvrdení troch kajúcnikov. Potvrdili, že v utorok (23. novembra) sudkyňa Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku predĺžila väzbu ich klientovi do 2. februára 2022. Rozhodnutie nie je právoplatné. Podali voči nemu sťažnosť. Sudkyňa rozhodla, že Jozef Brhel ostane v kolúznej väzbe.

 

img

 

Podnikateľa obvinili a zadržali pri januárovej policajnej akcii Mýtnik. V rámci akcie obvinili aj jeho brata Petra Brhela, exšéfa finančnej správy Františka Imreczeho, bývalého šéfa IT sekcie finančnej správy Milana  Gregu a konateľku IT spoločnosti Allexis Janu Rovčaninovú. Obvinenia všetkých zadržaných sa podľa polície týkali trestnej činnosti súvisiacej s machináciami pri verejnom obstarávaní a s korupciou.

 

Súvisiaci článok: Podnikateľ Jozef Brhel ostáva za mrežami. Súd opäť zamietol jeho žiadosť o prepustenie

 

 

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies