Ostrov La Palma sa zahalil do hustého čierneho dymu! Úrady nariadili lockdown

NETKY.SK • 2 Október 2021, 15:28 • 2 min
Ostrov La Palma sa zahalil do hustého čierneho dymu! Úrady nariadili lockdown

LA PALMA - Na ostrove došlo k ďalšej erupcii. Úrady v dôsledku uvoľňovania jedovatých plynov nariadili obyvateľom nevychádzať z ich domovov.

slovakia

left justify in out

Niekoľkým tisíckam obyvateľov španielskeho ostrova La Palma miestne úrady nariadili, aby nevychádzali zo svojich domovov. Dôvodom je zhoršenie kvality ovzdušia, ktoré zapríčinila láva a oblaky hustého čierneho dymu valiace sa zo sopky La Cumbre Vieja. Informovala o tom agentúra Reuters.

 

Jedovaté plyny ohrozujú obyvateľov

Lockdown nariadili v piatok večer tamojšie úrady obyvateľom častí miest Los Llanos de Aridane a El Paso. Obmedzenie pohybu sa celkovo týka približne 3 500 ľudí. "K novému lockdownu dochádza v dôsledku meteorologických podmienok... tie bránia tomu, aby sa (jedovaté) plyny rozptýlili (do vyšších vrstiev atmosféry)," uviedli úrady.

 

 

Ľuďom v zasiahnutých oblastiach nariadili, aby mali zatvorené okná aj dvere a vo svojich domoch odpojili kúrenie či klímu a zabránili tak tomu, že sa im do vnútra dostane vzduch z vonku. Lockdowny už dlhšie platia aj v oblastiach San Borondón, Marina Alta, Marina Baja and La Condesa.

 

Prečítajte si tiež: Ostrov La Palma, kde vybuchla sopka, bude v budúcnosti o niečo väčší

 

Na ostrove vzniká viacero trhlín

Sopka La Cumbre Vieja sa rozprestiera na južnom hrebeni ostrova La Palma, kde žije asi 85 000 obyvateľov. K jej erupcii došlo 19. septembra. Sopka vychrlila sopečný popol a lávu, ktorá po svahu pomaly stekala k pobrežiu a začiatkom tohto týždňa začala vtekať do Atlantického oceánu.

 

 

Od výbuchu sopky sa na vulkáne vytvorilo viacero trhlín. Vo štvrtok vznikla nová priepasť približne 400 metrov severne od miesta, kde došlo k najväčšej erupcii. Vulkanologický inštitút Kanárskych ostrovov ju označil za nové "ohnisko erupcie".  Vznik tejto trhliny, ktorá po svahu steká inou cestou ako láva z tých predošlých, sprevádzala aj seizmická aktivita

 

Mohlo by vás zaujímať: VIDEO: Láva z ostrova La Palma už tečie do Atlantického oceánu!

 

Došlo k ďalšej erupcii

Miguel Ángel Morcuende, technický riaditeľ úradu pre núdzové plánovanie v prípade sopečnej činnosti (Pevolca), v piatok na tlačovej konferencií uviedol, že na mieste dochádza k "intenzívnej" sopečnej aktivite.

 

Zároveň však dodal, že erupciou je ovplyvnených len "menej ako 8 percent ostrova", pričom zvyšok ostrovanov pokračuje v "normálnom živote".

 

 

V dôsledku septembrového výbuchu a následnej sopečnej aktivity dosiaľ v okolitej oblasti z domovov evakuovali asi 6000 ľudí. Zničených tam bolo zároveň viac ako 800 budov vrátane obytných domov, kostolov či škôl. Obete na životoch ani zranených si však zatiaľ erupcia nevyžiadala.

 

Prečítajte si viac: Španielsko vyhlásilo ostrov La Palma pre sopku za oblasť katastrofy

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies