Ostrov La Palma, kde vybuchla sopka, bude v budúcnosti o niečo väčší

NETKY.SK • 30 September 2021, 16:01 • 2 min
Ostrov La Palma, kde vybuchla sopka, bude v budúcnosti o niečo väčší

LOS LLANOS DE ARIDANE - Láva vytekajúca zo sopky Cubre Vieja pokryla stovky hektárov dovolenkového raja.

slovakia

left justify in out

Láva zo sopky Cumbre Vieja na kanárskom ostrove La Palma vtekaním do vôd Atlantického oceánu rozširuje toto španielske územie. Ako vo štvrtok uviedli vedci z Európskej únie, láva z vulkánu po kontakte s vodou stvrdne. Tiež poznamenali, že podľa satelitných snímok roztavená hornina pokryla na La Palme plochu s rozlohou 338 hektárov.

 


Kontakt lávy s teplotou viac ako 1 000 stupňov Celzia a morskej vody v oblasti spôsobuje výbuchy a uvoľňovanie toxických plynov. Pasáty typické pre španielske Kanárske ostrovy však pomáhajú rozptýliť oblaky vodnej pary a toxických plynov.

 

Súvisiaci článok: VIDEO: Láva z ostrova La Palma už tečie do Atlantického oceánu!

Orgány sú však naďalej v pohotovosti, keďže meteorológovia naznačili, že smer vetra by sa v priebehu štvrtka mohol zmeniť a zahnať toxické oblaky k pobrežiu a do vnútrozemia ostrova s približne 85-tisíc obyvateľmi. Obavy vyvoláva aj smer, ktorým by sa mohla uberať láva. Nerovný terén môže spôsobiť, že sa vychýli zo súčasnej trasy a zničí ďalšie domy a poľnohospodársku pôdu.

 Počas doterajšej viac ako týždňovej erupcie už sopka zničila viac ako 850 budov, 30 kilometrov ciest a spôsobila evakuáciu tisícok ľudí. Od začiatku erupcie nie sú medzi obyvateľmi La Palmy hlásené žiadne obete ani zranenia.

 

Prečítajte si tiež: Španielsko vyhlásilo ostrov La Palma pre sopku za oblasť katastrofytwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies