Osobné bankroty: Koľko ich bolo a viac žien či mužov?

NETKY.SK • 9 Jún 2024, 18:17 • 2 min
Osobné bankroty: Koľko ich bolo a viac žien či mužov?

BRATISLAVA - V máji zbankrotovalo až 937 osôb, čo je najvyšší počet osobných bankrotov v tomto roku. Informovala o tom spoločnosť Slovak Credit Bureau (CRIF).

slovakia

left justify in out

V medziročnom porovnaní ide o pokles o 8,59 %. V porovnaní s aprílom 2024, keď zbankrotovalo 854 dlžníkov, ich bolo v piatom mesiaci tohto roka o 9,72 % viac. Najčastejšie zbankrotovali dlžníci na východnom Slovensku.
 
"V máji bol vyhlásený konkurz na majetok aj 114 ľudí s trvalým pobytom zapísaným na obecných, miestnych alebo mestských úradoch, respektíve na virtuálnych adresách, čo predstavuje 12,17 percenta z ich celkového počtu. Zároveň sme zaznamenali 13 bankrotujúcich manželských dvojíc, pričom jeden manželský pár zbankrotoval aj s dcérou, a ďalších päť príbuzenských väzieb," uviedla hlavná analytička CRIF Jana Marková.
 
Z 937 osobných bankrotov v minulom mesiaci bolo podľa analýzy vyhlásených 928 konkurzov. Deviati dlžníci sa rozhodli pre oddlženie formou splátkového kalendára. Z celkového množstva 937 osobných bankrotov v máji ich bolo 100 vyhlásených na majetok fyzických osôb, teda podnikateľov, a 837 na majetok nepodnikateľov.
 
Súdy zároveň zrušili 826 konkurzov, ktoré boli vyhlásené v predchádzajúcich obdobiach. Z nich bolo 744 zrušených pre nedostatok majetku dlžníka a 82 konkurzov bolo zrušených po splnení konečného rozvrhu výťažku.
 
Osobné bankroty vyhlásilo 592 mužov a 345 žien. Medzi mužmi, ktorí zbankrotovali v máji, malo 2,36 % dlžníkov vysokoškolské vzdelanie. Medzi zbankrotovanými ženami malo zase vysokoškolské vzdelanie 2,32 % dlžníčok. Spoločnosť priblížila, že najväčšou skupinou bankrotujúcich dlžníkov medzi mužmi boli tridsiatnici s podielom 29,56 % a medzi ženami to boli štyridsiatničky s podielom 28,99 %.
 
V piatom mesiaci tohto roka bolo najviac osobných bankrotov vyhlásených v Prešovskom (147) a Košickom kraji (144). Najmenej ich bolo v Žilinskom kraji, a to konkrétne 72. V medziročnom porovnaní ich počet klesol až v piatich krajoch, najviac v Bratislavskom o 33,09 %. V troch krajoch podľa analýzy počet osobných bankrotov medziročne vzrástol, najviac v Nitrianskom kraji o 51,72 %.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ingrid Vrabcová
Zdroj: CRIF, Foto: Freepik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies