Osamelí seniori častejšie volajú záchranárom Na Štedrý deň

NETKY.SK • 24 December 2021, 20:30 • 2 min
Osamelí seniori častejšie volajú záchranárom Na Štedrý deň

BRATISLAVA – Štedrý deň je podľa záchranárov každoročne aj v znamení telefonátov od osamelo žijúcich seniorov, ktorí sa nemajú s kým porozprávať, a od pacientov s psychickými poruchami. Očakávajú tiež množstvo volaní týkajúcich sa ochorenia COVID-19, priblížila hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OSZSS) Alena Krčová.

slovakia

left justify in out

„Nepôjde iba o urgentnú pomoc pri riešení zdravotného stavu, ale aj manažment prevozov pacientov do nemocníc aj telefonické konzultácie pri menej závažnom priebehu ochorenia. Vianočné sviatky sú aj obdobím, keď sa zhoršuje zdravotný stav chronicky chorých pacientov, pretože neužívajú, prípadne si zabudnú dať predpísať lieky,“ uviedla.

 

img

 

Počas vianočných sviatkov záchranári podľa jej slov evidujú aj vo veľkej miere prípady, keď hospitalizovaní pacienti, najmä seniori, požiadajú o prepustenie z nemocnice na vlastnú žiadosť, aby boli na sviatky s príbuznými a ich zdravotný stav sa im doma výrazne zhorší. „Pacienti idú potom naspäť do nemocnice často v horšom stave, než v akom z nej odchádzali. Aj v týchto prípadoch treba akceptovať odporúčania ošetrujúceho lekára a nekonať na vlastnú päsť,“ doplnila.

 

Pre ľudí, ktorí budú potrebovať duševnú pomoc, budú k dispozícii odborníci na viacerých linkách pomoci. Vyzývajú, aby sa Slováci nebáli na nich obrátiť. Volať možno napríklad na Národnú linku na podporu duševného zdravia (0800 193 193), Krízovú linku pomoci (0800 500 333) či linku dôvery Nezábudka (0800 800 566).

 

Možno vás zaujme: Zdravotní klauni vyčarujú úsmev aj počas Vianoctwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies