Klinika infektológie v Trnave má novú JIS

NETKY.SK • 25 Október 2022, 11:41 • 2 min
Klinika infektológie v Trnave má novú JIS

TRNAVA - Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO) spolu s riaditeľom Fakultnej nemocnice (FN) Trnava Vladislavom Šrojtom prestrihli v utorok pásku na novej jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS) kliniky infektológie.

slovakia

left justify in out

Ide o vôbec prvé takéto pracovisko pre pacientov v Trnavskom kraji s ťažkým priebehom infekčných a prenosných ochorení. Prebudovanie priestorov v 100 rokov starej budove trvalo podľa Šrojtu desať mesiacov a vyžiadalo si náklad 600.000 eur s DPH. Premiér ocenil, že JIS nemocnica budovala z vlastných prostriedkov, ktoré sa jej podarilo získať reštrukturalizáciou nákladovej stránky. FN Trnava je podľa neho "príkladom reforiem, investícií a dobrého manažmentu". Úplne nový trakt zriadili v pôvodných priestoroch kliniky. Sú v ňom vybudované štyri izolované boxy JIS, kde možno hospitalizovať naraz päť pacientov. Boxy sú vybavené modernou technológiou, pri každom lôžku sú rozvody medicínskych plynov. Lôžka sú monitorované zo stanoviska sestier, inštalovaná je špeciálna vzduchotechnika. FN doteraz takéto pracovisko nemala, v čase pandémie musela ťažké stavy s ochorením COVID-19 riešiť na iných oddeleniach JIS v rámci FN. Ako spomenula bývalá prednostka kliniky, docentka Anna Strehárová, o potrebe JIS na infektológii sa pritom začalo hovoriť už pred štyrmi desaťročiami, no žiadne z doterajších vedení nemocnice sa k tomuto kroku neodhodlalo. "Vieme tu liečiť pacientov nielen s ťažkým priebehom infekcie SARS-CoV-2, ale aj pacientov s inými infekčnými ochoreniami, ktorých klinický stav si vyžaduje intenzívnu starostlivosť, ako napríklad hnisavé zápaly mozgových blán, septické stavy a podobne," uviedla primárka kliniky Mária Soľavová. FN v poslednom čase investovala a plánuje investovať do modernizácie jednotlivých kliník a oddelení, zároveň však čaká, či z plánu obnovy a odolnosti získa prostriedky na výstavbu novej nemocnice v monobloku, kde by sa všetky pracoviská centralizovali. Podľa riaditeľa obnovu nezastavia, keďže aj pri získaní prostriedkov na výstavbu by nová nemocnica mohla byť aktuálna zhruba do desiatich rokov. "Nemôžeme predsa za ten čas stopnúť rozvoj našej nemocnice," uviedol. V prípade výstavby nového objektu by súčasné budovy vedela FN podľa Šrojtu poskytnúť mestu či kraju napríklad na ambulantnú starostlivosť a podobne. Premiér pripomenul, že vláda v pláne obnovy vyčlenila na zdravotníctvo 1,5 miliardy eur ako jednu zo svojich priorít. "Aj toto oddelenie v Trnave je príkladom, ako chceme dopriať pacientom kvalitnú starostlivosť," uviedol. 
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Martin Petras
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies