Orbán odmietol kritiku ústupkov, ktoré EÚ urobila Maďarsku v otázke sankcií

NETKY.SK • 7 Jún 2022, 14:03 • 2 min
Orbán odmietol kritiku ústupkov, ktoré EÚ urobila Maďarsku v otázke sankcií

BUDAPEŠŤ - Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán odmietol kritiku luxemburského premiéra Xaviera Bettela vo veci vyradenia hlavy ruskej pravoslávnej cirkvi z najnovšieho balíka sankcií EÚ, k čomu došlo z iniciatívy Budapešti. Informuje o tom spravodajca TASR s odvolaním sa na utorňajšie vyjadrenie Orbánovho hovorcu Bertalana Havasiho pre agentúru MTI.

slovakia

left justify in out

Maďarská vláda vyjadrila nesúhlas so zaradením ruského patriarchu Kirilla na sankčný zoznam EÚ. Stalo sa tak niekoľko dní po summite lídrov EÚ v Bruseli, na ktorom bol schválený šiesty balík sankcií voči Rusku zahŕňajúci aj čiastočný zákaz dovozu ruskej ropy.

 

Podľa správ diplomatov sa EÚ - v záujme schválenia celého balíka - rozhodla ustúpiť maďarskému tlaku a Kirilla napokon na sankčný zoznam nezaradila. Postoj Budapešti k tejto otázke následne ostro kritizoval luxemburský premiér.

 

img 

 

„To, čo sa stalo tento týždeň s Kirillom, je neprijateľné," povedal Bettel minulý piatok pre spravodajskú stanicu Euronews na kongrese európskej politickej strany ALDE (Aliancia liberálov a demokratov pre Európu) v Dubline.

 

Maďarsko sa postavilo proti zaradeniu patriarchu Kirilla na čiernu listinu, údajne z dôvodu ochrany náboženskej slobody. Brusel aj ďalšie krajiny EÚ však tohto najvyššieho predstaviteľa ruskej pravoslávnej cirkvi považujú za propagandistu Kremľa, keďže opakovane vyjadruje podporu ruskej vojenskej agresii voči Ukrajine.

 

„(Xavier Bettel,) prekvapilo ma Tvoje vyhlásenie. Vieš, že Maďarsko vždy všetky dodrží dohody. Môžeme mať spory, aj ich máme, avšak Maďari hrajú vždy s otvorenými kartami," napísal luxemburskému premiérovi Orbán.

 

img

 

Podľa jeho slov maďarská delegácia celý mesiac na fórach a zasadnutiach veľvyslancov členských krajín eurobloku odmietala zaradenie ruského patriarchu na sankčný zoznam. Podľa Orbána o tom vedeli aj lídri EÚ, ktorí sa zúčastnili na minulotýždňovom summite, a proti skutočnosti, že Kirill nie je na zozname, nenamietali.

 

Orbán zdôraznil, že Maďarsko nikdy nepodporí zaradenie cirkevných predstaviteľov na sankčný zoznam a ich izoláciu od veriacich, pretože maďarská ústava chráni slobodu vyznania. „My chceme mier a ten bez účasti cirkevných vodcov nie je možné dosiahnuť," dodal.

 

img

 

Zároveň vyzval luxemburského premiéra, ktorého označil za politika presadzujúceho ľudské práva, aby v tejto otázke s porozumením prijal maďarský postoj.

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Nikoleta Preložníková
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies