Odkaz Mira Žbirku žije naplno ďalej

NETKY.SK • 31 Marec 2022, 16:58 • 3 min
Odkaz Mira Žbirku žije naplno ďalej

Odkaz tvorby Mira Žbirku je stále veľmi intenzívny. V roku 2022 – jeho nedožitej sedemdesiatky – dostáva ocenenia na rôznych hudobných a spoločenských udalostiach.

slovakia

left justify in out

Na udeľovaní cien Rádia FM Radio_Head Awards dostal Cenu za celoživotný prínos do hudby. Od premiéra SR Eduarda Hegera získal in memoriam Cenu Alexandra Dubčeka spolu s Martou Kubišovou, novinárom Jánom Kuciakom a jeho snúbenicou, či ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenskym. Jeho hudbu si pripomenú aj na odovzdávaní českých cien Anděl, Žebřík a mnohých ďalších.

 

img

 

Na albumy Nemoderný chalan, Chlapec z ulice a Zlomky poznania sa bude spomínať aj na otváracom koncerte festivalu Pohoda v Trenčíne. Nemoderný chalan:

 

Vrcholom osláv nedožitej sedemdesiatky československej hudobnej legendy budú koncerty Tribute to Miro Žbirka 70 v Bratislave (17.10.2022 - NTC Aréna), v Prahe (21.10.2022 - O2 Universum a v Londýne (24.9.2022 - 229 Venue). Nezištnú účasť na spomienkových koncertoch už potvrdili: David Koller, Katarína Knechtová, Michal Hrůza, Jana Kirschner, Adam Ďurica, Lenny, Slza, Jiří Macháček, Martha a ďalší slovenskí a českí interpreti. Ich mená budú zverejňované postupne, vždy s odkazom #MEKYNAVEKY, ktorý sa stal jednotiacim prvkom spomienok na výnimočného autora a speváka.

 

Zlomky poznania:

 

„Meky by mal určiteradosť zo všetkýchocenení a záujmu o jeho pesničky. Špeciálne by sa tešil z toho, že ho ocenili v rádiu, ktoré vysiela prevažne pre mladých poslucháčov. Vždy rád spolupracoval s mladými. Mňa teší, že na tribute koncerty povrdilo účasť množstvo umelcov, ktorí s ním spolupracovali a budeme tak môcť osláviť Mekyho hudbu a narodeniny vo veľkej muzikantskej spoločnosti. Meky často s humorom jemu vlastným hovoril, že by rád videl koncert, na ktorom by dobre zneli jeho piesne a on by nemusel byť na pódiu…Verím, že mu to teraz splníme,” povedala Katka Žbirková

 

img

 

Viac ako päťdesiatročnú autorskú cestu Mira Žbirku uzavrie album Posledné veci, ktorý je aktuálne v poslednej fáze dokončovania. Bude na ňom dvanásť autorských piesní Mira Žbirku. Štyri z nich s textami básnikov Joža Urbana, Daniela Heviera a Václava Hrabě. Na obale albumu je fotka jeho priateľa a úspešného slovenského fotografa Petra Župníka, ktorú graficky spracoval Jiří Troskov. Vydanie albumu Posledné veci, z ktorého už v slovenskom a českom éteri boduje prvý singel Nejsi sám, je naplánované na máj 2022.

 

Nejsi sám:

 

Na jeseň 2022 chystá vydavateľstvo OPUS vydanie prvých siedmych albumov Mira Žbirku v špeciálnom vinyl boxe. Albumy Doktor Sen, Sezónne lásky, Roky a dni, Nemoderný chalan, Chlapec z ulice, Zlomky poznania a K.O. sú dostupné aj v CD reedícii. V predaji je aj DVD z poslednej série TV programu Doupě Mekyho Žbirky.

 

Jesenná láska:

 

Všetky aktualizované informácie o novinkách a ďalších potvrdených interpretoch Tribute koncertov sú dostupné na FB a Instagramovom profile Mira Žbirku.

 

Predpredaj vstupeniek na koncerty Tribute to Miro Žbirka 70: Bratislava, Praha
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies