Horúčavy a slnečné žiarenie prinášajú vyššie riziko kožných ochorení

NETKY.SK • 20 Jún 2024, 12:39 • 2 min
Horúčavy a slnečné žiarenie prinášajú vyššie riziko kožných ochorení

S vysokými teplotami a intenzívnym slnečným žiarením rastie aj počet prípadov kožných ochorení. Lekári aj toto leto varujú pred vznikom dermatitídy alebo kožnej infekcie najmä u detí.

slovakia

left justify in out

V lete sa šíria kožné ochorenia v detských kolektívoch a na ihriskách. Deti sa dotykom môžu nakaziť vírusom tzv. molusiek. Prejavujú sa ako drobné biele bradavice, ktoré svrbia a sú bolestivé. Časté sú aj bakteriálne infekcie.

"Dieťa môže byť malátne, u niektorých infekčných ochorení môže byť aj mierné zvýšené teploty. Na koži sa objavujú vyrážky, ktoré pribúdajú. Každý deň sa šíria, prípadne nejaké hnisanie," informovala primárka oddelenia dermatovenerológie z Polikliniky FRAIS Lucia Michael.

Viac prípadov kožných reakcií spôsobuje aj hmyz a peľová sezóna. "Po poštípaní kliešťom, borelióza lymská, ktorej teraz vidíme skutočne viacej ako v zime. No a povedzme aj s tými alergénmi, kvitnúce trávy, čo môže zhoršovať alergické kožné choroby, napríklad atopickú dermatitídu," uviedol prednosta Detskej dermatovenerologickej kliniky LF UK a NÚDCH Dušan Buchvald.

 

Priame slnečné žiarenie dokáže pomôcť pri liečbe kožných ekzémov, pretože ich vysušuje. Zároveň môže byť aj veľmi nebezpečné.

"Som psoriatička, roky som chodila na slnko, lebo doktori povedali, že slnko je náš lekár. Dospela som do takého stavu, že mám alergiu na slnko. Potom sú tie vyrážky nepríjemné. Keď máte už alergiu, tak sa vám tie malinké pupienky začnú spájať do veľkých útvarov. Tým pádom ste na slnku skončili," vyhlásila prezidentka Spoločnosti psoriatikov a atopikov SR Ľubica Bergmanová.

"Malé deti by vôbec nemali byť cielene exponované Slnku, tým väčším samozrejme nemôžeme zabrániť, aby sa hrali vonku. Je ale potrebné dbať na to, aby dieťa bolo ošetrené aj nejakým prostriedkom proti ultrafialovému žiareniu," pripomenul Buchvald.

Ak sa dieťa alebo aj dospelý na slnku predsa len spália, prvá pomoc je vlažná sprcha a upokojujúce krémy po opaľovaní. Ak sa pri spálení na koži objavia pľuzgiere, treba vyhľadať odbornú pomoc.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Viktória Gromová
Zdroj: RTVS, Foto: Freepik
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies