NASA objavila neuveriteľnú planétu, ktorá je ako „super-Zem“ a môže „ukrývať život“

NETKY.SK • 10 Júl 2024, 19:22 • 2 min
NASA objavila neuveriteľnú planétu, ktorá je ako „super-Zem“ a môže „ukrývať život“

Ohromujúca nová štúdia by mohla konečne začať poskytovať odpovede na otázku, ktorá trápila ľudstvo po tisícročia – existuje život mimo Zeme? Vedci z NASA si myslia, že identifikovali planétu, ktorá by mohla byť „najlepšou stávkou“ na nájdenie mimozemského života mimo Zeme.

slovakia

left justify in out

Ako ľudí nás vždy fascinovala otázka, či sme alebo nie sme sami, alebo či tam niekde nie je mimozemský život. Teraz by úžasná nová štúdia mohla konečne začať poskytovať odpovede na otázku, ktorá trápila ľudstvo po stáročia.

Medzinárodný tím vedcov použil pozorovania z vesmírneho teleskopu Jamesa Webba (JWST) agentúry NASA na analýzu atmosféry exoplanéty s názvom LHS 1140 b.

Planéta, ktorá bola pôvodne objavená v roku 2017, má šesťnásobok hmotnosti Zeme a obieha okolo hviezdy typu M, pričom jej trvá 24,7 dňa.

Vedci zistili, že blízka planéta by mohla mať oceán tekutej vody a dokonca aj atmosféru bohatú na dusík – rovnako ako Zem. Vedúci autor Charles Cadieux z Université de Montréal povedal: „Zo všetkých v súčasnosti známych exoplanét mierneho pásma by LHS 1140 b mohla byť našou najlepšou stávkou na to, aby sme jedného dňa nepriamo potvrdili tekutú vodu na povrchu cudzieho sveta mimo našej slnečnej sústavy."

"Bol by to významný míľnik pri hľadaní potenciálne obývateľných exoplanét," dodal Cadieux.

Jednou z čŕt, ktorá vedcov v minulosti miatla, je fakt, že exoplanéta je podstatne menej hmotná, než by mal byť objekt jej veľkosti. Vedci dospeli k záveru, že buď LHS 1140 b bol „mini-Neptún“ vyrobený prevažne z víriaceho plynu, alebo to bola „Mega-Zem“ pokrytá tekutou alebo zamrznutou vodou.

Na vyriešenie tejto hádanky výskumníci skombinovali údaje z JWST a iných vesmírnych teleskopov ako Hubble a Spitzer, aby urobili prvú „spektroskopickú“ analýzu LHS 1140 b. Ich analýza naznačuje, že LHS 1140 b je oveľa pravdepodobnejšie „vodným svetom“ alebo „snehovou guľou“ s kamenným jadrom a nie plynným mini-Neptúnom.

Ešte sľubnejšia je, že počiatočná analýza naznačuje, že exoplanéta môže mať dokonca hustú atmosféru, ako je tá tu na Zemi. Planéta poskytuje jedinečnú príležitosť študovať svet, ktorý by mohol podporovať život, vzhľadom na jej polohu v obývateľnej zóne jej hviezdy a pravdepodobnosť, že má atmosféru, ktorá dokáže udržať teplo a podporovať stabilnú klímu.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: Daily Express, Foto: NASA
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies