Od začiatku invázie bolo na Ukrajine poškodených vyše 50 pamiatok a múzeí

NETKY.SK • 1 Apríl 2022, 20:43 • 2 min
Od začiatku invázie bolo na Ukrajine poškodených vyše 50 pamiatok a múzeí

PARÍŽ – Organizácia OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) v piatok informovala, že od začiatku ruskej invázie bolo na Ukrajine poškodených najmenej 53 historických pamiatok, náboženských budov a múzeí. TASR správu prevzala od agentúry AFP.

slovakia

left justify in out

„Sme veľmi znepokojení situáciou ako na humanitárnej úrovni, tak aj na úrovni (kultúrneho) dedičstva. Dedičstvo ľudstva je (na Ukrajine) v ohrození,“ povedal na tlačovej konferencii predstaviteľ UNESCO Ernesto Ottone.

 

Podľa UNESCO bolo na Ukrajine úplne alebo čiastočne poškodených celkovo 29 náboženských miest, 16 historických budov, 4 múzeá a 4 pamiatky. Zoznam poškodených lokalít nie je úplný, pretože experti organizácie pokračujú v overovaní množstva správ. Hovorca UNESCO uviedol, že informácie, ktoré poskytli ukrajinské úrady, overujú prostredníctvom družicových snímok a svedectiev z daných miest.

 

img

 

Viac ako desiatka miest, od kostolov až po modernejšie pamiatky, bola poškodená v Charkovskej oblasti na východe Ukrajiny. Poškodených ďalej bolo aj päť lokalít v hlavnom meste Kyjev a ďalších päť v Černihivskej oblasti na severe Ukrajiny, kde sa nachádza množstvo historických pamiatok. Zoznam, ktorý UNESCO zverejnil, neobsahuje informácie z obliehaného mesta Mariupoľ ani z mesta Cherson, ktoré dobyli ruské vojská. Žiadna z potvrdených poškodených ukrajinských pamiatok nie je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO. Generálna riaditeľka UNESCO Audrey Azoulayová začiatkom marca v liste ruskému ministrovi zahraničných vecí Sergejovi Lavrovovi pripomenula, že Rusko je signatárom Dohovoru na ochranu kultúrnych statkov za ozbrojeného konfliktu.

 

Možno vás zaujme: Zomrel Jiří Šalamoun, ilustrátor Maxipsa Fíkatwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies