Od dnešného dňa platí nový Covid Automat

NETKY.SK • 17 Máj 2021, 06:32 • 2 min
Od dnešného dňa platí nový Covid Automat

Dnešným dňom prichádza do platnosti nový Covid Automat. Do školy už môžu ísť všetky deti. Aké výhody nás čakajú?

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Opatrenia sú založené na regionálnom systéme, rôzne podmienky v závislosti na stupni varovania podľa Covid Automatu. Súčasne sú stanovené všeobecné podmienky pre prevádzky bez ohľadu na farbu okresu. Ruší sa vyhláška k vstupu osôb do prevádzok a priestorov zamestnávateľa. Menia sa vyhlášky k prevádzkam, hromadným podujatiam, prekrytiu horných dýchacích ciest a k návštevám v nemocniciach.


Tam, kde sa pre vstup vyžadovaný antigénový test, je  ho možné nahradiť potvrdením o očkovaní alebo o prekonaní ochorenia. Účinnosť vyhlášok je 17. mája 2021, pre športové podujatia od 15. mája a pre návštevy v nemocniciach od 14. mája.

 

Rúška

V 1. a 2. stupni ostražitosti (žltá, oranžová) bude v interiéroch povolené nosiť namiesto respirátora rúško (šatku, šál).  V 1. a 2. stupni ostražitosti (žltá, oranžová) bude povinné nosiť rúško na hromadných podujatiach v exteriéri.

 

Obchodné domy
Vo všetkých okresoch sa ruší povinnosť merať teplotu pri vstupe, nie je potrebný negatívny test. Konzumovať jedlá a nápoje v obchodných domoch je možné v okresoch v oranžovej, žltej a zelenej farbe. Detské kúziky zostávajú zatvorené. Obmedzenia kapacity obchodných domov stanovuje vyhláška v závislosti od farby okresu.

 

Zariadenia starostlivosti o ľudské telo
Podmienky zostávajú ako doteraz.

 

Umelé kúpaliská

Vo všetkých okresoch sa vyžaduje negatívny test AG nie starší ako 24 hodín, Rt-PCR/LAMP nie starší ako 72 hodín, netreba ho deťom do 10 rokov. Povolená kapacita sa odvíja v závislosti od farby okresu.

 

Lanovky a vleky
Povolená kapacita kabínkových lanoviek sa odvíja v závislosti od farby okresu.

 

Hotely a ubytovanie
Maximálna kapacita na jednu izbu je stanovená iba v 1. až 3. stupni varovania (ružová, červená, bordová)  a to maximálne 2 dospelé osoby alebo členovia jednej domácnosti. Prevádzka stravovacích a wellness služieb v hoteloch sa riadi podmienkami pre ostatné stravovacie a wellness služby.

 

Stravovanie
Konzumácia bude možná v interiéroch v 1. a 2. stupni ostražitosti (žltá, oranžová) s kapacitnými obmedzeniami.

 

Fitness centrá

Kapacita je stanovená rozlišne pre jednotlivé stupne COVID automatu. Prevádzkovatelia si môžu vybrať medzi maximálnym fixným počtom zákazníkov a obmedzením na základe metrov. V 1., 2. a 3. stupni varovania (ružová, červená, bordová) sa vyžaduje negatívny AG test nie starší, ako 24 hodín, RT-PCR/LAMP nie starší, ako 72 hodín, netreba deťom do 10 rokov.

 

Múzeá, galérie, výstavné siene

V 2. a 3. stupni varovania (červený, bordový) sú povolené len individuálne prehliadky. V lepších okresoch sa povoľujú skupinové prehliadky; maximálny počet osôb ľudí v skupine je stanovený rôzne podľa farby okresu.

 

Divadeľné, filmové a kultúrne podujatia a prevádzky

V 3. stupni varovania (bordová) sú naďalej zakázané. V ostatných okresoch sa povoľujú interiérové filmové podujatia. Kapacitné obmedzenia a spôsob sedenia sú stanovené rôzne pre jednotlivé farby okresov. Vo všetkých okresoch, okrem zelených, je povolené len sediace obecenstvo. V oranžových a lepších okresoch bude povolené organizovať podujatia zamerané na školopovinné deti alebo školské skupiny. Konzumácia jedál a nápojov bude v ružových a červených okresoch povolená len v exteriéri; v lepších okresoch bude v interiéri povolená len pre max. 4 osoby alebo osoby zo spoločnej domácnosti za jedným stolom (oranžové okresy) alebo max 6 osôb alebo osoby zo spoločnej domácnosti (žlté okresy).

 

Wellness, aquaparky a kúpele
Vo všetkých okresoch sa vyžaduje negatívny test Ag nie starší ako 24 hodín, Rt-PCR/LAMP nie starší ako 72 hodín, netreba deťom do 10 rokov. Wellness, akvaparky a kúpele môžu byť otvorené v 1. stupni varovania a v lepších okresoch (ružová, oranžová, žltá, zelená). Kúpele na základe zdravotnej indikácie sú otvorené vo všetkých okresoch.

 

Taxislužby
Obmedzenia platia vo všetkých okresoch okrem zelených. Cestujúci môžu byť maximálne dvaja v jednom rade.  Dezinfekcia po každom zákazníkovi v 1. až 3. stupni varovania (ružová, červená, bordová).

 

Hromadné podujatia
3. stupeň varovania (bordová): povolené usporadúvať podujatia do 6 osôb.3.
2. stupeň varovania (červená): povolené do 10 osôb.2. stupeň varovania (červená): povolené do 10 osôb.
1. stupeň varovania (ružová): povolené do 25 osôb v interiéri alebo do 50 v exteriéri.
2. stupeň ostražitosti (oranžová):
- sedenie: interiér: do 25 % kapacity, max. 250 osôb; exteriér: do 50 % kapacity, max. 500 osôb.
- státie: interiér do 50 osôb, exteriér do 100 osôb.
1. stupeň ostražitosti (žltá):
- sedenie: do 50 % kapacity, max. 250 osôb; exteriér: do 75 % kapacity, max. 500 osôb
-státie: interiér do 100 osôb, exteriér do 250 osôb.
Stupeň monitoringu (zelená):
-státie: do 50 % kapacity priestoru, interiér do 500 osôb, exteriér do 1000 osôb.
-sedenie: do 75 % kapacity priestoru, interiér do 500 osôb, exteriér do 1000 osôb.

 

Organizátor je povinný uchovávať telefonický alebo emailový kontakt návštevníkov po dobu 14 dní od ukončenia podujatia, a to na účely epidemiologického vyšetrovania. Po uplynutí 14 dní je organizátor povinný údaje zničiť.

 

Svadobné hodiny, kary, večierky a podobné podujatia

Sú zakázané v 2. a 3. stupni varovania (červená, bordová).
V 1. stupni varovania (ružová): interiér do 25 osôb, exteriér do 50 osôb

V 2. stupni ostražitosti (oranžová): interiér do 50 osôb, exteriér do 100 osôb.

V 1. stupni ostražitosti (žltá): interiér do 100 osôb, exteriér do 250 osôb
 

Stupeň monitoringu (zelená):
- státie: do 50 % kapacity priestoru, interiér max. 500 osôb, exteriér max. 1000 osôb
- sedenie: do 75 % kapacity priestoru, interiér max. 500 osôb, exteriér max. 1000 osôb

 

Pri vstupe je potrebné mať negatívny výsledok RT-PCR/LAMP testu nie starší, ako 72 hodín alebo AG testu nie staršeho, ako 24 hodín.
 

Bohoslužby, cirkevné a civilné obrady

V stupni monitoringu a 1. a 2. stupni ostražitosti (zelená, žltá, oranžová) sa kapacitné obmedzenia riadia podľa pravidiel pre hromadné podujatia v danom stupni. V 1. až 3. stupni varovania (ružová, červená, bordová) platí obmedzenie 1 osoba na 15 metrov štvorcových (nepočítajú sa deti do 10 rokov v sprievode dospelého); ak plocha nedosahuje 90 metrov štvorcových, maximálny počet návštevníkov je 6.

 

Športové podujatia
Od 15. mája je možná prítomnosť obecenstva na športových podujatiach okresoch 1. stupňa varovania a lepších (zelená, žltá, oranžová, ružová) športové kluby pod športovými zväzmi. Povinný je negatívny výsledok RT-PCR/LAMP testu nie starší, ako 72 hodín alebo AG testu nie staršieho, ako 24 hodín.

1. stupeň varovania (ružová): do 25 % kapacity hľadiska, max. 250 ľudí v interiéri, 500 ľudí v exteriéri. Monitoring, 1. a 2. stupeň ostražitosti (zelená, žltá, oranžová): podmienky platné pre hromadné podujatia. Organizátor je povinný po dobu 14 dní viesť evidenciu divákov (meno, priezvisko, dátum narodenia, adresa trvalého pobytu a telefonický kontakt), po uplynutí 14 dní je povinný tieto osobné údaje zničiť. Sedenie je povolené v každom druhom rade. Je zakázaná konzumácia jedál a nápojov. Organizátor musí vyčleniť dostatok personálu na dohľad nad dodržiavaním opatrení.

 

Pre športové súťaže sú stanovené rôzne počty súťažiacich pre jednotlivé stupne COVID automatu. Pre súťažiacich platí povinnosť negatívneho testu.

 

Návštevy v zdravotníckych zariadeniach od 14. mája
Je stále zakázané, platia však výnimky. Naďalej platí výnimka pre kňazov, ktorí podávajú sviatosť pomazania ťažko chorým a umierajúcim. Stále je možné navštevovať osoby v paliatívnej starostlivosti, ktoré sú ťažko choré alebo umierajúce. Regionálne úrady verejného zdravotníctva budú môcť vo svojej územnej pôsobnosti určiť miernejšie alebo prísnejšie podmienky. Podmienky v zariadeniach sociálnej starostlivosti určí MPSVaR.

 

Navštevovať budú môcť ľudia, ktorí sú zaočkovaní:
-mRNAvakcínou –viac ako 14 dní po druhej dávke
-vektorovou vakcínou –viac ako 4 týždne po prvej dávke

 

Majú negatívny výsledok testu na COVID-19:
-RT-PCR alebo LAMP test nie starší, ako 72 hodín
-AG test nie starší, ako 24 hodín
 

Prekonali COVID-19:
-pred nie viac ako 180 dňami
-boli zaočkovaní prvou dávkou ľubovoľnej vakcíny do 180 dní od prekonania ochorenia

-viac ako 14 dní po prvej dávke

 

Regionálne úrady verejného zdravotníctva budú môcť vo svojej územnej pôsobnosti určiť miernejšie alebo prísnejšie podmienky.
 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies