Dym z požiaru v Černobyle sa už ocitol nad Kyjevom

NETKY.SK • 17 Apríl 2020, 07:56 • 2 min
Dym z požiaru v Černobyle sa už ocitol nad Kyjevom

KYJEV - Vedenie ukrajinskej metropoly Kyjev varovalo vo včerajších hodinách obyvateľov, aby zatvorili okná vo svojich domovoch a nevychádzali von. Ovzdušie v meste bolo totiž večer znečistené okrem iného dymom lesných požiarov, ktoré už niekoľko dní vyčíňajú v uzavretej zóne okolo jadrovej elektrárne Černobyľ.

slovakia

left justify in out

Úroveň žiarenia

O 23.10 h miestneho času (22.10 h SELČ) mal index kvality ovzdušia v Kyjeve podľa webovej stránky IQAir hodnotu 380, čo je "nebezpečná" úroveň. Úrovne žiarenia pozadia sú však v normálnom rozmedzí.

 

img

 

Vyjadrenie radnice

"Dym pochádza z požiarov v Žytomyrskej oblasti a v uzavretej zóne (elektrárne Černobyľ)," uviedla vo vyhlásení pre médiá kyjevská radnica. Dodala, že faktorom je aj juhozápadný vietor.

 

3 nové miesta

"Dva dni po tom, čo sa podarilo uhasiť väčšinu ohnísk v uzavretej zóne okolo Černobyľu, tam silný vietor rozdúchal plamene na troch nových miestach," uviedol riaditeľ ukrajinskej Štátnej služby pre mimoriadne situácie Mykola Čečotkin. Nové požiare podľa neho nespôsobila prachová búrka, ktorá sa v rovnakom čase prehnala aj cez Kyjev a Kyjevskú oblasť.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa @hot_newsofukraine,

 

Zadržaný

Požiare vypukli 4. apríla a podarilo sa ich dostať pod kontrolu 14. apríla aj vďaka dažďu. Na mieste však zostalo niekoľko tlejúcich ohnísk. Polícia našla už aj osobu, ktorá požiar spôsobila podpálením suchej trávy. Ide o 27-ročného muža, ktorý tak podľa vlastných slov urobil "pre zábavu", ale neskôr, keď sa oheň pod vplyvom vetra rýchlo rozšíril, ho už nedokázal uhasiť.

 

 

Aktualizácia

"Požiar v černobyľskej zóne vypukol vo štvrtok znova v dôsledku silného vetra," vysvetlil riaditeľ agentúry Černobyľ Tour a člen rady štátnej agentúry pre správu uzavretej zóny Jaroslav Jemeľjanenko. Podľa neho k nemu došlo tak, že vietor rozdúchal ohniská tlenia do otvoreného ohňa. Následné snahy o likvidáciu ohňa zo vzduchu sťažil silný vietor.

 

 

Situácia bola veľmi vážna aj po uhasení prvého požiaru, keďže oheň dosiahol mesto Pripiať a priblížil sa k viacerým objektom v uzavretej zóne vrátane skladísk jadrového odpadu a k novému sarkofágu nad havarovanou elektrárňou. Po uhasení požiaru zostalo na mieste niekoľko ohnísk tlenia.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies