Nová éra verejného obstarávania, obce a mestá budú mať rozviazané ruky

NETKY.SK • 20 Jún 2024, 12:18 • 2 min
Nová éra verejného obstarávania, obce a mestá budú mať rozviazané ruky

BRATISLAVA - Národná rada Slovenskej republiky schválila v stredu novelu zákona o verejnom obstarávaní z dielne Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR. Nový zákon, ktorý prešiel riadnym medzirezortným pripomienkovým konaním, výrazne urýchli proces verejného obstarávania a odbúra mnohé komplikácie. Nová éra jednoduchšieho obstarávania začne na Slovensku platiť od 1. augusta 2024.

slovakia

left justify in out

"Včera podvečer sme v parlamente schválili zákon, ktorý nevznikal len na našom  ministerstve, ale priamo v regiónoch. Schváli sme zákon, ktorý sme viac ako tri mesiace intenzívne diskutovali nielen so starostami a primátormi, ale aj s ľuďmi, ktorí sa verejnému obstarávaniu venujú, s úradom pre verejné obstarávanie, s Európskou komisiou a s mnohými profesijnými združeniami," uviedol minister investícií Richard Raši.

"Chcem poďakovať 86 poslancom koalície a KDH, ktorí  novelu zákona o VO z dielne môjho ministerstva podporili, ako aj desiatkam kolegov, ktorí zákon nielen pripravovali, ale boli aj niekoľkokrát v Bruseli a zákon prediskutovali  so zástupcami Európskej komisie,“  dodal Raši.

Novela zákona o VO mení limity pre jednotlivé postupy verejného obstarávania. Kým dnes si verejný obstarávateľ, čiže inštitúcia, na ktorú sa zákon o verejnom obstarávaní vzťahuje, môže mimo zákona o VO nakúpiť tovary, služby a stavebné práce do 10 000 eur, po novom sa tento limit zdvíha na 50 000 eur.

"Keby sa niekto spýtal, či to nenavodzuje dojem netransparentnosti, tak hovorím nie. Všetci sú totiž povinní zverejňovať  zmluvy v Centrálnom registri zmlúv, objednávky a faktúry na svojich weboch a všetky ďalšie doklady cez infozákon," informoval.

"Ak by niekto z nich niečo nakúpil predražene, je tu široká verejná kontrola a verejný obstarávateľ by svoj nákup musel vysvetľovať. Zároveň stále platí, že verejný obstarávateľ musí dbať na hospodárnosť a efektívnosť vynaložených verejných peňazí a túto bude musieť vždy preukázať. Tento zákon sa nijako nevymyká zo zákonov, ktoré platia v iných krajinách Európskej únie,“ poznamenal minister Raši.

Novela zákona o VO navyšuje tiež hranice pri podlimitných zákazkách na stavebné práce, pri ktorých nemožno podať námietky z 800 000 eur na 1,5 milióna eur. Predmetné zvýšenie limitu predstavuje zrýchlenie procesu obstarávania pri stavebných zákazkách do 1,5 milióna eur a pri tovaroch a službách nad 221-tisíc eur.

Pre urýchlenie verejného obstarávania sa zo zákona vypustil inštitút žiadosti o nápravu, upravila sa aj možnosť podávania námietok. Zákon tiež upravuje pokuty, ktoré bude úrad udeľovať podľa závažnosti prípadného porušenia zákona od 0,1 až 5 percent zo zmluvnej ceny alebo súčtu zmluvných cien. Doteraz to bolo automaticky 5 %.

"Vďaka novele zákona o verejnom obstarávaní ústredné orgány štátnej správy, samosprávy, ale aj ďalšie úrady a inštitúcie nielenže ušetria nemalé finančné prostriedky za agentúry a externistov, ktorí im verejné obstarávania pripravujú, ale najmä, už by sa nemalo stávať, že čerstvú zeleninu do školy niekde na juhu Slovenska dodá priekupník zo Žiliny, ale tamojšie deti budú jesť produkty miestnych farmárov, ktoré sú kvalitnejšie, zdravšie a aj lacnejšie," povedal minister Raši.

"Je to dobrá správa nielen pre naše regióny, ale dobrý signál aj pre našich susedov. Prichádzame k situácii, kedy môžeme konštatovať, že regionálny rozvoj dostal zelenú," poznamenal štátny tajomník MIRRI SR Michal Kaliňák.

Novelu zákona o VO vítajú všetci starostovia a primátori, ktorí budú od augusta obstarávať neporovnateľné rýchlejšie bez nezmyselných byrokratických prekážok. 

"Dovolím si poďakovať z pohľadu samospráv, miest, obcí a žúp ministerstvu investícií a ministrovi Rašimu, že doručil ďalší dôkaz o tom, že chce, aby sa Slovensko lepšie rozvíjalo. Po x-ročných skúsenostiach a desiatkach verejných obstarávaní, keď sme narážali na rôzne prekážky, vítame tento model," doplnil primátor Liptovského Mikuláša Ján Blcháč.

"V minulosti sa často stávalo, že boj firiem, ktorý medzi sebou zvádzali pri získavaní zákaziek, často viedol k predlžovaniu či predražovaniu tohto procesu. Aj keď sme mali projekt cezhraničnej spolupráce, konkrétne s Poľskom pri rekonštrukcii kultúrneho domu, my sme ho skoro ohrozili, lebo oni to mali už dávno vysúťažené a my sme museli čakať. Môžem povedať, že to, v čo sme dúfali, je naplnené,“ informoval primátor.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Viktória Gromová
Zdroj: mirri.gov.sk, Foto: FB/Richard Raši
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies