Najnovšia štúdia odhalila, že u vyliečených pacientov z koronavírusu sa zvyšuje riziko depresie či demencie

NETKY.SK • 7 Apríl 2021, 12:04 • 2 min
Najnovšia štúdia odhalila, že u vyliečených pacientov z koronavírusu sa zvyšuje riziko depresie či demencie

BRATISLAVA - Vedci zistili, že u ľudí s diagnostikovaným ochorením COVID-19 v uplynulých šiestich mesiacoch bola vyššia pravdepodobnosť vzniku depresie, demencie, psychóz a mŕtvice.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Informoval o tom spravodajský web BBC. Až u tretiny pacientov so spomenutým ochorením sa vyvinula psychologická alebo neurologická porucha, prípadne nastal jej relaps. Ešte väčšie riziko bolo u tých, ktorých museli s koronavírusom prijať do nemocnice alebo na jednotku intenzívnej starostlivosti.

Zo záznamov viac ako pol milióna pacientov s koronavírusom vyplynulo, že najbežnejšou diagnózou u nich boli úzkosť a poruchy nálady. Spôsobil to pravdepodobne stres z choroby alebo prevezenia do nemocnice.

 

Mŕtvica a demencia boli pravdepodobnejšie podmienené biologickými dopadmi samotného vírusu alebo všeobecnej reakcie tela na infekciu. Ochorenie COVID-19 nepreukázalo súvislosť so zvýšeným rizikom Parkinsonovej choroby alebo Guillainovho-Barrého syndrómu.

U postihnutých bola o 16 % vyššia pravdepodobnosť vzniku psychologickej alebo neurologickej poruchy po prekonaní Covid-19 ako po iných respiračných infekciách a o 44 % vyššia pravdepodobnosť ako u ľudí zotavujúcich sa z chrípky.

Navyše, čím viac bol pacient chorý na COVID-19, tým pravdepodobnejšie bolo, že sa u neho prejavia psychologické alebo neurologické poruchy.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies