Od apríla bude na Slovensku zavedené dlhodobé ošetrovné

NETKY.SK • 1 Apríl 2021, 09:05 • 2 min
Od apríla bude na Slovensku zavedené dlhodobé ošetrovné

BRATISLAVA - Od 1. apríla tohto roka sa na Slovensku zavádza možnosť čerpať dlhodobé ošetrovné pre nemocensky poistené osoby, ktoré ošetrujú v domácom prostredí blízku osobu pre potrebu poskytovania domácej alebo paliatívnej starostlivosti.

slovakia

left justify in out

Tieto osoby budú mať nárok na OČR v sume 55 percent z hrubej mzdy zamestnanca, resp. vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby až počas 90 dní. Novinku zavádza novela zákona o sociálnom poistení, ktorá nadobúda účinnosť od 1. apríla tohto roka. Zavedenie dlhodobej OČR presadila v parlamente ešte v decembri 2019 vtedajšia vláda Roberta Fica.

 

img

Dlhodobá OČR má pokryť životné situácie osôb, ktoré sa starajú o chronicky chorého blízkeho po ukončení jeho hospitalizácie, minimálne 5 dní, a tento chronicky chorý pre závažnú poruchu zdravia potrebuje poskytovanie domácej starostlivosti, minimálne 30 dní, na základe potvrdenia príslušného ošetrujúceho lekára. Druhou možnosťou je, že chorý príbuzný má potvrdené nevyliečiteľné ochorenie a bola mu indikovaná paliatívna starostlivosť. Pozitívnou zmenou od začiatku apríla je aj predĺženie obdobia poskytovania tzv. krátkodobého ošetrovného z 10 na 14 dní.

 

Súvisiaci článok: Parlament dnes schválil novelu zákona, ktorá zvyšuje finančnú pomoc pre rodičov a pacientovtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies