Parlament dnes schválil novelu zákona, ktorá zvyšuje finančnú pomoc pre rodičov a pacientov

NETKY.SK • 30 Marec 2021, 18:22 • 2 min
Parlament dnes schválil novelu zákona, ktorá zvyšuje finančnú pomoc pre rodičov a pacientov

Vďaka novele zákona budú mať nárok na zvýšené pandemické nemocenské (PN) a pandemické ošetrovné (OČR) za mesiac apríl 2021, štandardnú PNku budú môcť čerpať dlhšie ako rok.

slovakia

left justify in out

V súvislosti s priznávaním covidových príplatkov pre pracujúcich parlament zároveň spresnil úpravu nároku na ich vyplácanie s cieľom zabezpečiť jednoznačnosť výkladu a eliminovať nezrovnalosti.


„Je to ďalší a mimoriadne významný krok na pomoc ľuďom v núdzi zasiahnutých pandémiou koronavírusu. Dokazuje, že táto vláda je sociálne citlivá a zároveň funkčná. A môžem zodpovedne vyhlásiť, že občanom sa neotočíme chrbtom ani v budúcnosti. Verím, že ľudia zostanú počas Veľkej noci disciplinovaní, aby čas na čerpanie pandemických PN a OČR bol čo najkratší a čím skôr sme sa vrátili do normálneho života,“ uviedol minister financií Eduard Heger.

„V hnutí SME RODINA sú pre nás ľudia na prvom mieste. Naše sľuby plníme a pokračujeme v pomoci ľuďom, aby mali postarané o živobytie, aj keď musia ostať doma v karanténe, alebo sa doma starajú o zdravie svojich blízkych. Vďaka zodpovednému dodržiavaniu všetkých pandemických opatrení sa nám spoločne darí bojovať s pandémiou a za to patrí ľuďom veľká vďaka. Verím, že zvýšenie pandemických dávok, predĺženie poberania PNky či zjednodušenie priznávania úrazového covidového príplatku, pomôžu rodinám, seniorom a pracujúcim vydýchnuť si a zvládnuť toto náročné obdobie,“ povedal poslanec Milan Krajniak.

Zvyšujú pandemickú PN a pandemickú OČR
Pre znižovanie rizika šírenia vírusu a prekonanie súčasného kritického obdobia pandémie je kľúčové zodpovedné dodržiavanie karanténnych opatrení. Tie so sebou prinášajú aj výpadok príjmu rodičov z dôvodu starostlivosti o členov rodiny či dodržiavania karantény.

 

Preto od 1. do 30. apríla 2021 budú môcť občania čerpať zvýšenú pandemickú PN a zvýšenú pandemickú OČR vo výške 75% denného vymeriavacieho základu. Úroveň dávok sa približuje výške plnohodnotnej čistej mzdy. Doposiaľ bola maximálna výška pandemickej PN 1 224,30 €, tá sa po novom zvýši na 1 669,50 €. Parlament zároveň splnomocňuje vládu, aby mohla v budúcnosti predĺžiť pandemickú PN a pandemickú OČR nariadením v závislosti od situácie a potrieb občanov počas krízovej situácie.

Predlžujú obdobie čerpania nemocenského
Dlhotrvajúca pandémia a s ňou spojené vysoké epidemiologické riziko v zdravotníckych zariadeniach spôsobili odklady vybraných zdravotných výkonov. Z uvedeného dôvodu boli inak zamestnaní občania v období pandémie dlhodobo práceneschopní. Aby po roku nestratili nárok na čerpanie štandardného nemocenského (PN), parlament schválil predĺženie zákonného obdobia maximálne o ďalší rok, a to v prípadoch, keď pacientovi skončilo obdobie čerpania PN počas krízy. Sociálna poisťovňa predĺži občanovi čerpanie PNky na základe písomnej žiadosti. Pre zjednodušenie administratívy Sociálna poisťovňa nebude posielať rozhodnutie v prípade schválenia žiadosti, ale rovno žiadateľovi PNku vyplatí.

Zjednodušenie priznávania úrazového covidového príplatku
S cieľom zabezpečiť jednoznačnosť výkladu a eliminovať nezrovnalosti pri priznavaní covidových príplatkov pre zamestnancov, ktorí sa pri výkone činnosti nakazili ochorením COVID-19, parlament spresnil úpravu nároku na ich priznanie. Nárok na úrazový covidový príplatok bude mať každý zamestnanec, ktorý sa nakazil ochorením COVID-19 pri výkone činnosti, z povahy ktorej vyplýva väčšia miera rizika vzniku tohto ochorenia. Príplatok sa vypláca od prvého dňa nástupu na pandemickú PNku. Covidový úrazový príplatok dostáva zamestnanec až do skončenia PNky. Zamestnanec môže čerpať zároveň úrazový covidový príplatok vo výške 25 % hrubého denného príjmu a pandemickú PNku vo výške 55 % denného vymeriavacieho základu.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Miloš Cíbik
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies