Ochranu pred radiáciou na Marse môžu vyriešiť huby, ktoré rastú v černobyľskom reaktore

NETKY.SK • 25 August 2020, 14:40 • 2 min
Ochranu pred radiáciou na Marse môžu vyriešiť huby, ktoré rastú v černobyľskom reaktore

Päť rokov po katastrofe černobyľskej jadrovej elektrárne (1986) na Ukrajine objavili vedci na stenách reaktora čierne huby, ktoré sú schopné nasávať gama žiarenie.

slovakia

left justify in out

Tento poznatok môžu experti využiť na liečbu rôznych chorôb, ale tiež pri ceste na Mars. Tieto huby by totiž mohli ľudí ochrániť pred radiáciou, ktorá sa na povrchu červenej planéty nachádza.

 

Život na Marse vďaka hubám

Vedci, ktorí štúdiu publikovali v časopise New Scientist, uvádzajú, že jedna 21centimetrová huba by mohla až na rok ochrániť človeka pred radiáciou na povrchu Marsu.

 

"Pozitívne je, že na začiatku nám stačí len malý kúsok huby. Samovoľne sa replikuje aj lieči, takže bude schopná dorastať," prezradil Nils Averesch, výskumný pracovník americkej Stanfordovej univerzity a spoluautor štúdie.

 

 

Kryptokokus tvárny, ako znie odborný názov huby, už dokázal pohltiť škodlivé kozmické lúče na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), takže by potenciálne mohol slúžiť ako ochrana budúcich kolónií na Marse.

 

Už v minulosti vedci zistili, že huba je schopná prijímať gama žiarenia. Umožňuje jej to veľké množstvo melanínu, čo je pigment, ktorý spôsobuje sčernanie pokožky a umožňuje hubám absolvovať lúče, ktoré sú za normálnych okolností škodlivé.

 

Tie potom premení na chemickú energiu rovnako, ako rastliny oxid uhličitý na kyslík, teda pomocou fotosyntézy. V prípade týchto húb vedci tento proces nazvali radiosyntézou.

 

Vedecká komunita teraz netrpezlivo čaká na výsledky podrobnej štúdie, ktoré zatiaľ nie sú známe. Prípadný objav by ale mohol významne pomôcť ľudstvu pri ochrane proti radiácii.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies