Na Faerských ostrovoch sa začala sezóna kontroverzného lovu delfínov

NETKY.SK • 15 Jún 2023, 19:45 • 2 min
Na Faerských ostrovoch sa začala sezóna kontroverzného lovu delfínov

KODAŇ - Už viac než 500 delfínov zabili na Faerských ostrovoch od mája, keď sa opäť začal ich kontroverzný lov, uviedli vo štvrtok úrady na tomto autonómnom území Dánska.

slovakia

left justify in out

Už viac než 500 delfínov zabili na Faerských ostrovoch od mája, keď sa opäť začal ich kontroverzný lov, uviedli vo štvrtok úrady na tomto autonómnom území Dánska. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP.

 

Táto tradícia sa vo faerčine nazýva "grindadráp", skrátene "grind". Lovci obklopia guľohlavce a delfíny širokým polkruhom rybárskych člnov a zaženú ich do plytkej zátoky, kde ich vytiahnu na breh. Rybári ich následne zabíjajú nožmi. Zábery krvavého lovu sa každé leto dostávajú na titulné stránky novín po celom svete a vyvolávajú pobúrenie ochrancov práv zvierat, ktorí tento postup považujú za barbarský. "Včera sa uskutočnili dva grindy, jeden s 266 úlovkami a druhý so 180 úlovkami," uviedol pre AFP hovorca faerskej regionálnej vlády. V tejto sezóne ich už bolo celkovo päť. Environmentálna mimovládna organizácia Sea Shepherd, ktorej sa v roku 2014 podarilo svojimi loďami narušiť lov, kritizuje, že plavidlá dánskeho námorníctva sú oprávnené zasahovať proti ochrancom životného prostredia pokúšajúcim sa prekaziť lov.

 

Na Faerských ostrovoch, ktoré sa nachádzajú v severnom Atlantiku, sa však "grindadráp" stále teší širokej podpore. Jeho zástancovia poukazujú na to, že tieto zvieratá po stáročia živili miestne obyvateľstvo, pričom obviňujú médiá a zahraničné mimovládne organizácie z nerešpektovania tamojšej kultúry. Faerskí rybári ročne zabijú približne 800 veľrýb. Vláda v roku 2022 obmedzila na 500 počet delfínov bielobokých, ktoré sa môžu ročne zabiť - po tom, ako nezvyčajne rozsiahly masaker vyše 1400 týchto delfínov vyvolal pobúrenie aj medzi domácimi.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies