Obranný systém Ruska, ktorý sa šíri až do vesmíru, znepokojuje ako USA tak aj Izrael

NETKY.SK • 8 Júl 2019, 13:19 • 2 min
Obranný systém Ruska, ktorý sa šíri až do vesmíru, znepokojuje ako USA tak aj Izrael

IZRAEL – Posledných niekoľko týždňov sa piloti izraelského letectva sťažujú na systematické zlyhania systému GPS. Podľa slov vojenského personálu, bojové lietadlá často nedokázali určiť svoju vlastnú polohu a niekedy sa „značka“ na obrazovke ocitla aj stovky kilometrov od skutočnej lokácie.

slovakia

left justify in out

Izraelskí a americkí vojenskí velitelia sa na situáciu vyjadrili so slovami, že "problémy v navigačných systémov sú výsledkom ruského testovania najnovších elektronických bojových systémov."

 

Podľa vedúceho veliteľstva špeciálnych síl  obrany Spojených štátov amerických Raymonda Thomasa, sa ešte predtým podarilo americkým spojencom vyhnúť účinkom ruských elektronických bojových systémov, ale teraz sa už situácia rapídne zmenila.

 

Todd Humphreys, profesor na University of Texas, bývalý inžinier v leteckom a kozmickom priemysle sa vyjadril, že "rušenie je v týchto dňoch také silné, že zlyhania systému sú pozorované nielen v Izraeli, ale aj na Cypre. Signál je tak silný, že sa dá chytať až vo vesmíre," vyhlásil vedec.

 

Humphreys dodal, že zdroj signálu sa nachádza na ruskej vojenskej základní Khmeimim, čo je na západe Sýrie. Rusko už predtým skúšalo svoje systémy elektronického boja a však neovplyvňovalo územia susedných štátov, dodal expert. Naznačuje to, že najnovšie systémy boli presunuté do Sýrie na testovania za podmienok blízkych práve tým bojovým. Je možné, že hovoríme o komplexoch "Palatin, Divnomorye, Tirada-2C a Pole-21."

 

Izrael v posledných mesiacoch opakovane spustil raketové útoky na predmestia Damašku napriek rokovaniam kontaktnej skupiny v súvislosti so stabilizáciou situácie v tejto arabskej republike.

 

Väčšina rakiet bola zničená systémami protivzdušnej obrany, ale niektorým sa podarilo dostať k cieľu. To je prevdepodobne dôvod, prečo sa Ruská federácia rozhodla posilniť ochranu strategicky dôležitých objektov na území Sýrie pomocou najnovších elektronických bojových systémov.  twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
ukraina
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies