ŠÚKL eviduje 8 384 hlásených podozrení na nežiaduce účinky vakcín

NETKY.SK • 2 September 2021, 16:38 • 2 min
ŠÚKL eviduje 8 384 hlásených podozrení na nežiaduce účinky vakcín

BRATISLAVA - Doposiaľ bolo na Slovensku hlásených 928 závažných nežiadúcich účinkov po očkovaní proti novému koronavírusu. Informuje o tom ŠÚKL na svojich internetových stránkach.

slovakia

left justify in out

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) eviduje v súvislosti s očkovaním proti novému koronavírusu k strede (1. 9.) 83 84 hlásených podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení bolo 928 vyhodnotených ako závažných.

 

Ústav o tom informuje na svojom webe.

 

Pri vakcíne od konzorcia Pfizer/BioNTech išlo o 498 závažných hlásení, z toho jedno úmrtie.

Medzi hlásenými podozreniami na závažné nežiaduce účinky sa objavili pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, a to zväčša u pacientov liečených na hypertenziu.

 

Ďalej zaznamenali prekolapsový stav, kolaps, zlyhanie očkovania, ale napríklad aj náhlu cievnu mozgovú príhoda, infarkt myokardu, artritídu, perikarditídu, ale aj hypertenznú krízu.

 

Pri vakcíne od spoločnosti Moderna išlo o 92 závažných účinkov, z toho jedno úmrtie.

Medzi hlásenými podozreniami na závažné nežiaduce účinky boli dočasná paralýza, pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, trombóza, kolaps, strata vedomia, pľúcna embólia aj náhla cievna mozgová príhoda.

 

V rámci vakcíny od spoločnosti AstraZeneca hlásili 299 závažných účinkov, z toho dve úmrtia.

Najčastejšie išlo o krátkodobú stratu vedomia, kolaps, trombózu, ale aj o parézu tvárového nervu, epileptický záchvat u pacientov liečených na epilepsiu, pľúcnu embóliu, náhlu cievnu mozgovú príhodu, infarkt myokardu či napríklad hypertenznú krízu.

 

Nežiaduce účinky nahlásili aj pri vakcíne od spoločnosti Johnson & Johnson, z toho 31 závažných.

Išlo o stratu vedomia, kolaps, halucinácie a hyperpyrexiu.

 

Pri neregistrovanej vakcíne Sputnik V zaznamenali dve závažné hlásenia.

Ide o pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi a flebotrombózu.

 

Ďalších šesť závažných účinkov bolo pri vakcínach s neuvedeným názvom, informácie ústav dožiadal. ŠÚKL zaznamenal aj ďalších šesť závažných reakcií po vakcíne. Úrad k nim dožiadal bližšie informácie.

 

Do štvrtka evidoval ústav spolu štyri úmrtia v kauzálnej súvislosti s očkovaním, z toho v troch prípadoch bol súvis stanovený ako možný (po vakcínach od konzorcia Pfizer/BioNTech, od spoločnosti Moderna a od spoločnosti AstraZeneca) a v jednom ako pravdepodobný (po vakcíne od spoločnosti AstraZeneca).

 

Pri iných uzavretých prípadoch, vrátane niektorých medializovaných, bol súvis vylúčený.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Martin Petras
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies