Obama vystúpil s mimoriadnym prejavom: Ubezpečil Američanov, že Islamský štát bude zničený!

NETKY.SK • 7 December 2015, 06:34 • 3 min
Obama vystúpil s mimoriadnym prejavom: Ubezpečil Američanov, že Islamský štát bude zničený!

WASHINGTON - Americký prezident Barack Obama vystúpil v nedeľu večer miestneho času s mimoriadnym prejavom k národu, v ktorom v súvislosti s nedávnym krviprelievaním v Kalifornii občanov ubezpečil, že urobí všetko pre ich ochranu.

slovakia

left justify in out

"Hrozba terorizmu je reálna, ale mu ju prekonáme. Zničíme ISIL (alternatívna skratka pre tzv. Islamský štát) a všetky ostatné organizácie, ktoré sa nám snažia ublížiť," vyhlásil na úvod 15-minútového prejavu vysielaného televíziami z Oválnej pracovne Bieleho domu. Úspech nebude závisieť od "silných slov", ale od silných a rozumných činov.


Americký moslim Syed Rizwan Farook pochádzajúci z Pakistanu a jeho takisto pakistanská manželka Tashfeen Maliková, ktorí 2. decembra zastrelili na vianočnom večierku v domove sociálnych služieb v meste San Bernardino 14 ľudí, sa podľa Obamu zrejme radikalizovali, ale nepatrili k žiadnej organizovanej teroristickej skupine. Ich konanie označil za jednoznačný teroristický čin, ktorého cieľom bolo zabiť nevinných ľudí.


Opäť vyzval Kongres na prísnejšiu kontrolu zbraní, aby sa sťažil prístup k účinným útočným zbraniam, aké mali útočníci v Kalifornii a aby sa k nim nemohli dostať osoby, ktoré majú zákaz cestovať komerčnými letmi do USA (tzv. no-fly list). Kongres tiež vyzval na sprísnenie vízových pravidiel a schválenie novej autorizácie pre vojenské operácie v Iraku a Sýrii, o ktorú požiadal v minulom roku.


Obama zdôraznil, že americká armáda bude aj naďalej prenasledovať teroristov všade, kde bude treba, pričom v Iraku a Sýrii bude v boji proti Islamskému štátu (IS) spolupracovať s lokálnymi partnermi. Odmietol však zapojiť USA do dlhodobej a nákladnej pozemnej vojny akými boli tie v Iraku a Afganistane; namiesto toho budú pokračovať nálety a operácie špeciálnych síl. "Som presvedčený, že táto misia bude úspešná, pretože sme na správnej strane dejín," vyhlásil Obama.


Vojna proti terorizmu vstúpila podľa prezidenta USA v ostatných rokoch do novej fázy, v ktorej sú tajné služby lepšie pripravené predchádzať rozsiahlym organizovaným útokom, akým bol 11. september 2001, teroristi preto začali vykonávať menšie útoky, ktoré sú v Spojených štátoch bežné.


"Vidíme rastúce snahy teroristov otráviť myseľ ľudí, akými boli útočníci na Bostonský maratón a zabijaci zo San Bernardina," povedal Obama. Zároveň vyzval Američanov, aby nepodľahli ideológii Islamského štátu a nedémonizovali milióny moslimov žijúcich v USA.


Spojené štáty nemôžu podľa Obamu pripustiť, aby sa z boja proti terorizmu stala "vojna medzi Amerikou a islamom". Naopak - USA musia získať moslimské komunity za svojich spojencov.


IS nehovorí v mene islamu, sú to "násilníci a vrahovia", konštatoval Obama. V niektorých moslimských komunitách sa rozšírili extrémistické názory, preto vyzval moslimských vodcov, aby odmietli ideológiu IS.


Na rozdiel od predošlých prezidentov USA Obama len zriedka využíva Oválnu pracovňu na prejavy k americkej verejnosti. Prednosť vystúpeniam dáva na pódiu, často vo veľkolepejšej Východnej miestnosti Bieleho domu. Výber miesta najnovšieho prejavu tak má vyslať signál dôležitosti, ktorú Obama pripisuje jeho téme, a uznať rastúce znepokojenie medzi Američanmi po útokoch z Paríža a Kalifornie, napísala agentúra Reuters.


Na šéfa Bieleho domu tlačia aj republikáni, aby pritvrdil voči militantom IS v Iraku a Sýrii. Bezprostredne po prejave ho podľa agentúry BNO News kritizoval republikánsky senátor John McCain, predseda senátneho výboru pre ozbrojené sily, podľa ktorého Obama "nedokázal zakryť to, čo je jasné americkému ľudu: že vo vojne proti IS nevíťazíme a že hrozba terorizmu proti našej vlasti je skutočná a stále rastie". Viac ako rok trvajúce vojenské ťaženie voči IS označil za nerozhodné, vďaka čomu si islamisti udržali svoje bašty v Iraku a Sýrii, z ktorých riadili a podnietili útoky v Paríži a San Bernardine.


Obama podľa McCaina neponúkol žiadne zmeny vo svojej stratégii. "Tvrdí, že čas je na našej strane. Nie je. Ak sa nám nepodarí zničiť túto hrozbu teraz, a to rýchlo, nikto by nemal byť prekvapený, keď na Ameriku znovu zaútočia (...) Amerika potrebuje stratégiu ako čo najrýchlejšie zničiť IS. Bohužiaľ, to nie je to, čo dnes večer opísal prezident Obama," konštatoval McCain.


 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies