Nová mutácia koronavírusu sa šíri do sveta z Afriky. Česko pristúpilo k tvrdým opatreniam

NETKY.SK • 26 November 2021, 14:18 • 2 min
Nová mutácia koronavírusu sa šíri do sveta z Afriky. Česko pristúpilo k tvrdým opatreniam

PRAHA - Eurokomisárka Leyenová navrhla, aby boli pozastavené letecké spoje medzi Juhoafrickou republikou a EÚ.

slovakia

left justify in out

Do Českej republiky nebudú môcť od soboty vstúpiť občania tretích krajín, ktorí boli v posledných 14 dňoch viac ako 12 hodín v Juhoafrickej republike (JAR), Namíbii, Lesothe, vo Svazijsku, v Zimbabwe, Mozambiku alebo Zambii. Na Twitteri to v piatok oznámil dosluhujúci minister zahraničných vecí ČR Jakub Kulhánek.

 

Nebezpečný variant koronavírusu

Česko tak nasledovalo príklad Talianska, Nemecka či Británie, ktoré týmto spôsobom reagovali na správy o novom variante koronavírusu s veľkým počtom mutácií, ktorý detegovali v JAR. Nový variant je zatiaľ známy len pod označením B.1.1529Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová avizovala, že EÚ navrhne pozastaviť letecké spojenia medzi JAR a celým euroblokom.

 

img

 

Správy o tom, že vedci študujú nový variant B.1.1.529, sa objavili vo štvrtok, keď bol v JAR zaznamenaný exponenciálny nárast počtu nakazených.

 

Tento nový variant koronavírusu bol medzičasom zistený aj v Botswane, Hongkongu či Izraeli. Zákaz príletov do Česka sa vzťahuje len na spomínaných osem krajín z oblasti Južnej Afriky. Občania ČR a EÚ a osoby s dlhodobým pobytom v Českej republike sa budú môcť vrátiť za dodržania prísnych epidemiologických opatrení.

 

Súvisiaci článok: V Afrike potvrdili nový variant koronavírusu!

 

Variant sa rýchlo šíri

Tento režim bude platiť zatiaľ do 12. decembra. Ministerstvo zahraničných vecí zároveň odporučilo občanom ČR, aby do uvedených krajín necestovali, uviedol Kulhánek. Český minister zdravotníctva Adam Vojtěch uviedol, že nový variant vyzerá podľa prvých analýz ako "veľmi nebezpečný", čo sa týka rýchlosti šírenia. Avizoval, že jeho ministerstvo ešte dnes predstaví konkrétne preventívne opatrenia.

 

Nový variant má veľký počet mutácií – 32 –, čo podľa virológov predstavuje "vážny problém" oproti dvom mutáciám delty a trom mutáciám bety. Tieto genetické zmeny totiž ovplyvňujú základné charakteristiky tohto vírusu

 

img

 

Rovnako ako iné vírusy aj SARS-CoV-2 neustále mutuje a mnohé nové varianty – aj tie so znepokojivými charakteristikami – často nakoniec vymiznú. V prípade nových variantov nie je hneď možné rozoznať, či budú mať vážne dôsledky pre verejné zdravie.

 

Mohlo by vás zaujímať: V ČR majú rekordný nárast infikovaných. Vyhlásili núdzový stav a zakázali vianočné trhytwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies