Novela zákona o e-Governmente uľahčí ľuďom život

NETKY.SK • 31 Október 2017, 11:11 • 2 min
Novela zákona o e-Governmente uľahčí ľuďom život

BRATISLAVA - Novela zákona o e-Governmente nepridáva žiadne povinnosti občanovi, naopak, mala by mu zjednodušiť život pri komunikácii s verejnou správou. Uviedol to podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini (Smer-SD). Právna norma z dielne jeho úradu vstúpi do platnosti v stredu 1. novembra.

slovakia

left justify in out

Zavádzajú sa aj sankcie pre úrady, ktoré budú pokračovať v doterajšom papierovom prístupe. "Nie všetky úrady si plnia svoje úlohy, ktoré im vyplývajú zo zákona o e-Governmente, preto sme zaviedli sankcie v niekoľkých úrovniach, podľa stupňa porušenia zákona. Máme tak reálny a účinný nástroj na vymáhanie plnenia si zákonných povinností zo strany rezortov a orgánov verejnej správy," zdôraznil Pellegrini. Úrad podpredsedu vlády pomáha jednotlivým rezortom využiť určené prechodné obdobia a riešiť konkrétne problémy, napríklad prostredníctvom individuálnych konzultácií.

 

Novela zákona prinesie zjednodušenie podpisovania elektronických podaní, online platby kartou za elektronické služby štátu či jednotné úradné doručovanie. "Za služby štátu budeme môcť postupne zaplatiť klasickou platobnou kartou aj cez portál slovensko.sk. Budeme môcť platiť tak, ako sme zvyknutí napríklad pri bežnom nákupe leteniek," dodal.

 

Testovacia prevádzka online platieb na služby ministerstva vnútra by mala začať už počas novembra, všetky úrady by mali na ňu povinne nabehnúť najneskôr v apríli budúceho roka.

 

Novela zákona sa zameriava na zjednodušenie výkonu verejnej moci elektronicky a na optimalizáciu výdavkov. Prostriedky za hardvér a softvér ušetrí štátu postupná migrácia centrálnych systémov na vládny cloud, ako aj posilnenie budovania centrálnych blokov. Tam, kde už existuje centrálne riešenie, si ministerstvá a úrady nebudú môcť vytvárať vlastné. "Vyvinuté systémy sa budú používať medzi inštitúciami, namiesto toho, aby štát investoval verejné zdroje viackrát za to isté," povedal podpredseda vlády.

 

Úsporu podľa Pellegriniho prinesie aj povinné centrálne doručovanie úradných rozhodnutí. Občanom, ktorí majú aktivovanú e-schránku, bude úradná pošta chodiť elektronicky, a tým, ktorí ju nemajú, príde v papierovej forme poštou. Rezorty nebudú rozosielať milióny úradných rozhodnutí vo vlastnej réžii, ale z jediného miesta, čo prinesie veľké zníženie nákladov.

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Jozef Botos
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies