Zomrel Peter Leginský, pohreb bude v utorok, 13.6.2023

NETKY.SK • 7 Jún 2023, 17:02 • 3 min
Zomrel Peter Leginský, pohreb bude v utorok, 13.6.2023

BRATISLAVA - Vo veku čerstvých 71 rokov zomrel známy slovenský fotograf Peter Leginský. O jeho úmrtí informujú na sociálnych sieťach mnohí jeho priatelia a bývalí kolegovia.

slovakia

left justify in out

"Dnes umrel môj najlepší kamarát, kolega, spoluautor knižky Noci v lakovkach. Vyše 40 rokov sme spolupracovali a vždy sme sa mohli na seba spoľahnúť. Peter Leginsky - Peťko zlatý, odpočívaj v pokoji. Ja som si istá, že ten tvoj luteransko - katolícko- židovský Boh ťa pochopí a prijme ťa do svojho náručia. V duši za tebou nikdy neprestanem plakať," napísala v utorok neskoro v noci na facebooku jeho dlhoročná kolegyňa novinárka a spisovateľka Barbora Laucká.

 

Ako dodala exkluzívne pre Netky.sk:  ,,Spolu s Petrom Leginským sme boli 9x na Opernballe vo Viedni a na Plese v Opere a dalších významných spoločenských  podujatiach. Boli sme si vzájomne veľkou oporou, dokonca aj fyzickou, rada a s úsmevom na perách spomínam na to, ako som bu dala ,,rabaka´´ a takto mal tie najlepšie zábery z lóže viedenského staviteľa Richarda Lugnera, ktorý každoročne pozýva a platí tie najväčšie celebrity a hviezdy na tento ples." Posledná rozlúčka s fotoreportérom Petrom Leginským v utorok, 13.6.2023 o 12:30 v Krematóriu v Bratislave.  

 

Ako jeden z mála fotografov zo Slovenska fotografoval už od roku 1989 svetové filmové hviezdy na prestížnych akciách. Napríklad na filmovom festivale vo francúzskom Cannes, ale aj na akciách ako bol viedenský Opernball či známy Ples v Opere. O fotení v Cannes mu vyšla aj kniha Cannes - fotograf a hviezdy.


Fotografie nielen z festivalov, ale aj z bežnej novinárskej práce či dokonca vojnovej zóny prezentoval na desiatkach autorských výstav. O fotení v Cannes si nedávno zaspomínal v rozhovore pre Vivasenior: „Upútala ma atmosféra festivalu, blízkosť takých hviezd ako Sylvester Stallone, Nicole Kidman, Isabella Rosselini, Sean Connery a ďalší. Dôležité bolo získať dobré miesto na fotografovanie, keď hostia prechádzajú po červenom koberci. Prvý raz som netušil, že na fotenie budem potrebovať rebrík, ktorý som si potom už nosil na každý festival ako súčasť výbavy,“ povedal Peter Leginský v rozhovore pre Vivasenior.

 

Peter Leginský sa narodil 31. mája 1952 v Bratislave. Bol absolvent bratislavskej Vysokej školy múzických umení. Začínal v televízii ako asistent rôznym režisérom a kameramanom. Neskôr sa presunul do denníka Práca a stal sa z neho renomovaný fotograf, ktorý pracoval pre mnohé významné slovenské a české tlačené médiá.

 

Redakcia Netky.sk vyjadrujú hlbokú úprimnú sústrasť rodine i pozostalým. 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Martin Petras
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies