Niektoré indické koreniny zápasia s vážnymi problémami

NETKY.SK • 21 Máj 2024, 18:50 • 2 min
Niektoré indické koreniny zápasia s vážnymi problémami

BOMBAJ - Indická vládna komisia pre koreniny spustila inšpekcie v továrňach dvoch popredných spoločností vyrábajúcich koreniace zmesi. Kontroly sa konajú v dôsledku sťažností a obvinení zahraničných zákazníkov, že niektoré produkty obsahujú pesticídy, baktérie alebo nepovolené látky, informovala AFP.

slovakia

left justify in out

Poslednou krajinou, ktorá uvalila zákaz na dovoz niektorých indických korenín dvoch konkrétnych značiek, bol minulý týždeň Nepál. Pred tým dovoz obmedzili Hongkong a Singapur. Podľa medializovaných správ boli tieto obmedzenia zavedené po tom, čo testy odhalili prítomnosť etylénoxidu.
 
Etylénoxid je pesticíd. V korení sa používa ako sterilizačný prostriedok na prevenciu chorôb spôsobených salmonelou a baktériami E.coli. Pravidelné vystavovanie sa bezfarebnej zlúčenine bez zápachu však zvyšuje "riziko rakoviny bielych krviniek" i riziku rakoviny žalúdka, uvádza Americká agentúra na ochranu životného prostredia.
 
Kontroly u dvoch výrobcov korenín - MDH a Everest, ktoré zásobujú asi štvrtinu trhu v Indii, sa začali po tom, ako spomínaná komisia začiatkom mája nariadila vývozcom "testovať suroviny, pomocné látky, obalové materiály a hotové výrobky" na kontamináciu etylénoxidom. Vyzvala tiež výrobcov, aby sa vyhli používaniu etylénoxidu na sterilizáciu a prešli na "alternatívne metódy" vrátane pary.
 
"India vyváža korenie do sveta už stáročia," uviedol podľa magazínu GEO výskumník a ekologický aktivista Nárasimha Reddy Donthi. Podľa neho však prestíž Indie v tejto oblasti v posledných rokoch klesá - aj kvôli nedostatku pozornosti zo strany vlády. "Zatiaľ presne nevieme, v akom rozsahu sa kontaminácia vyskytuje u farmárov počas zberu a po spracovaní úrody," dodal.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ingrid Vrabcová
Zdroj: AFP, GEO, Ilustračné foto: camberwellcurryhouse.com.au
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies