Netanjahu: Vynakladám posledné úsilie na záchranu izraelskej vlády

NETKY.SK • 18 November 2018, 12:29 • 2 min
Netanjahu: Vynakladám posledné úsilie na záchranu izraelskej vlády

JERUZALEM - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedeľu vyhlásil, že vynakladá posledné úsilie na to, aby zabránil pádu svojej vlády.

slovakia

left justify in out

Na pravidelnom každotýždňovom zasadaní vládneho kabinetu židovského štátu zároveň uviedol, že v súčasnej dobe, ktorá bezpečnosti Izraela príliš nepraje, by bolo nesprávne pokúšať sa o vypísanie predčasných volieb. Informuje o tom agentúra AP.

 

Súčasnú koaličná krízu vyvolala nedávna demisia zástancu tvrdšej politickej línie, ministra obrany Avigdora Liebermana. Ten odstúpil z funkcie v stredu na protest proti prímeriu dosiahnutému tento týždeň s palestínskymi militantmi z pásma Gazy.

 

Lieberman totiž požadoval tvrdšiu reakciu na raketovú paľbu na Izrael zo začiatku tohto týždňa, ktorá bola doposiaľ najintenzívnejšou od 50-dňovej vojny spred štyroch rokov.

 

Na útoky palestínskych Arabov reagovala v utorok armáda židovského štátu odvetnými náletmi v pásme Gazy. Boje, ktoré hrozili prerásť do ďalšej vojny medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas, ukončilo však nakoniec prímerie sprostredkované egyptskými vyjednávačmi.

 

Vládu s Liebermanových odchodom súčasne opustila aj jeho strana Jisrael bejtejnu (Izrael, náš domov), takže Netanjahuovej koalícii zostala v 120-člennom parlamente len väčšina jediného hlasu.

Dve ďalšie kľúčové koaličné strany nato okamžite vyhlásili, že za vzniknutej situácie je fungovanie vlády nemožné. Netanjahu sa ich však pokúša presvedčiť, aby vo vláde zostali.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katka Štefunková
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies