Na Slovensko pricestoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Takto ho privítala prezidentka Čaputová!

NETKY.SK • 7 Júl 2023, 13:10 • 2 min
Na Slovensko pricestoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Takto ho privítala prezidentka Čaputová!

BRATISLAVA - Na Slovensko pricestoval v piatok popoludní ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

slovakia

left justify in out

Ide o jeho druhú návštevu SR, ale prvú od začiatku rozsiahlej ruskej vojenskej agresie na Ukrajine. TASR o tom informoval hovorca prezidentky SR Zuzany Čaputovej Martin Strižinec. Zelenskyj sa stretne s Čaputovou v Prezidentskom paláci. Po oficiálnom uvítacom ceremoniáli čaká hlavy štátov spoločné rokovanie.

 

Avizovaná je spoločná tlačová konferencia. "Diskutovať budú najmä o bezpečnostnej situácii vrátane aktuálnej situácie na fronte, ako aj o ďalšej podpore Ukrajiny a o jej Mierovej iniciatíve, teda ukrajinskom návrhu mierového riešenia na skončenie vojny. Ďalšími témami rozhovorov bude podpora euroatlantických ambícií Ukrajiny aj v súvislosti s blížiacim sa samitom Severoatlantickej aliancie vo Vilniuse," priblížil Strižinec. 

Kľúčovou témou však bude podľa jeho slov aj ďalší rozvoj bilaterálnej spolupráce vrátane dopravných prepojení medzi oboma krajinami a účasti slovenských firiem na obnove Ukrajiny. Celý demokratický svet dnes pomáha Ukrajine, ale nikto jej podľa Čaputovej nedal takú silu ako prezident Zelenskyj. "Jeho odhodlanie inšpiruje mnohých ľudí vo svete a dodáva silu jeho krajanom, ktorí sa už takmer 500 dní bránia ruskej agresii. Vedie krajinu, ktorá bráni svoju budúcnosť a svoje právo samostatne o nej rozhodovať," uviedla na sociálnej sieti. Zelenskyj sa následne stretne aj s predsedom parlamentu Borisom Kollárom a premiérom Ľudovítom Ódorom.

Ukrajinský prezident prichádza na Slovensko z Českej republiky, kde absolvoval stretnutie s prezidentom Petrom Pavlom, premiérom Petrom Fialom aj predsedami oboch komôr parlamentu. Tento týždeň navštívil Zelenskyj aj Bulharsko. Pokračuje tak v sérii návštev krajín, ktoré podporujú Ukrajinu. V súvislosti s ochranou ukrajinského prezidenta sú v plnom nasadení všetky zložky rezortu vnútra vrátane Úradu na ochranu ústavných činiteľov, informovala jeho hovorkyňa Zuzana Eliášová. Z bezpečnostných dôvodov ministerstvo bližšie informácie o počte nasadených zložiek či uzatváraných trasách neposkytuje.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
TASR / Marek Nemček Foto: TASR
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies