Netanjahu pricestoval na návštevu USA, na ktorú ho pozvali republikáni

NETKY.SK • 2 Marec 2015, 06:54 • 2 min
Netanjahu pricestoval na návštevu USA, na ktorú ho pozvali republikáni

WASHINGTON - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu pricestoval v nedeľu večer na kontroverzne vnímanú návštevu USA.

slovakia

left justify in out

Dnes má na programe vystúpenie na zasadnutí proizraelskej lobistickej organizácie AIPAC, v utorok prehovorí v Kongrese, kde sa mieni zasadzovať za tvrdý postoj na jadrových rokovaniach s Iránom. Americký prezident Barack Obama sa s Netanjahuom nestretne, pretože jeho prejav v Kongrese s ním nebol konzultovaný a navyše sa uskutoční iba dva týždne pred voľbami v Izraeli. Netanjahua pozvali do USA opoziční republikáni.

 

V nedeľu pred odchodom do Washingtonu Netanjahu opätovne dôrazne varoval pred zlou dohodu s Teheránom. Svoju návštevu Washingtonu nazval "osudovým a historickým poslaním", uviedla agentúra DPA.

 

Minister zahraničných vecí USA John Kerry v nedeľu zopakoval pozíciu americkej vlády, podľa ktorej treba dať v spore s Iránom šancu diplomacii. Ubezpečil, že "žiadna zlá dohoda nebude". Partnerstvo oboch krajín v oblasti bezpečnosti je podľa neho užšie než kedykoľvek predtým. Kerry Izraelu pripomenul, že Spojené štáty len za uplynulé dva roky na 75 rôznych fórach intervenovali niekoľko stokrát v prospech ochrany Izraela.

 

Podľa doterajšieho časového plánu chcú Irán a tzv. skupina P5+1 (päť mocností s právom veta - USA, Británia, Rusko, Čína, Francúzsko - a Nemecko) do marca uzavrieť všeobecnú rámcovú dohodu a do 30. júna aj konečnú dohodu o jadrovom programe Teheránu. Na jej základe by Irán výmenou za uvoľnenie medzinárodných sankcií obmedzil svoj nukleárny program.

 

Západ tým chce zamedziť Iránu získať atómovú bombu. Netanjahu sa však obáva, že zúčastnené štáty dosiahnu dohodu, ktorá nepôjde dostatočne do hĺbky a Teheránu ponechá zadné dvierka k vlastníctvu jadrových zbraní. Počas svojho utorňajšieho vystúpenia chce Netanjahu využiť fakt, že veľká časť amerického Kongresu zdieľa jeho nedôveru k Iránu a rada by ďalej zvýšiť tlak na Teherán cez ešte tvrdšie sankcie.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies