Neschválením zvýšenia cien plynu hrozia spoločnosti ďalšie straty

NETKY.SK • 29 Október 2010, 11:52 • 2 min
Neschválením zvýšenia cien plynu hrozia spoločnosti ďalšie straty

Neschválením zvýšenia cien plynu hrozia spoločnosti ďalšie straty

slovakia

left justify in out

img

Manažment spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel (SPP), a.s., podľa hovorcu Ondreja Šebestu predložil valnému zhromaždeniu na schválenie návrh cien plynu pre domácnosti pre rok 2011.
      Návrh vychádza z aktuálneho stavu a predpokladaného vývoja kľúčových faktorov vplývajúcich na nákupnú cenu plynu, ceny ropy a výmenného kurzu eura a amerického dolára. "Valné zhromaždenie návrh manažmentu neschválilo," informoval Šebesta.
      Navrhované zvýšenie od 1. januára 2011 predstavuje v priemere 13,4 %. Dôvodom tejto zmeny je nárast nákupnej ceny plynu, ktorá sa odvíja od ceny ropy a od výmenného kurzu eura a amerického dolára.
      SPP zdôrazňuje, že v dôsledku rozhodnutia valného zhromaždenia hrozia spoločnosti ďalšie straty. "Žiadna spoločnosť si nemôže dovoliť dlhodobo predávať tovar pod náklady," zdôraznil predseda predstavenstva SPP Achim Saul.
      Povinnosťou manažmentu SPP je upozorniť na hroziace škody a pokúsiť sa v roku 2011 zabrániť opakovaniu situácie z roku 2010. Strata spoločnosti v regulovaných segmentoch predaja plynu v roku 2010 dosiahne na základe posledného vývoja cien ropy a kurzu eura a amerického dolára výšku približne 80 miliónov eur.
      O tom, že domácnosti si za plyn od januára 2011 nepriplatia informovali dnes Hospodárske noviny. Štát totiž ako väčšinový akcionár SPP, a.s., stopol snahu jeho manažmentu zvýšiť od nového roku ceny plynu o 13,4 %. Na valnom zhromaždení tak využil tzv. Jahnátkov bič na plynárov, ktorý umožňuje vetovať cenové návrhy ešte pred tým, než sa dostanú na Úrad pre reguláciu sieťových odvetví.
      "Za zlé hospodárenie plynárov nemôže platiť spotrebiteľ," zdôraznil hovorca Ministerstva hospodárstva a výstavby (MHV) SR Róbert Merva. Šéf MHV SR Juraj Miškov (SaS) pritom už dlhšie avizuje, že zákon o cenových návrhoch zruší a rozhodovanie tak úplne ponechá na nezávislý regulačný úrad.
      SPP, a.s., je nadnárodná energetická spoločnosť, ktorá  nadväzuje na viac ako 150-ročnú tradíciu plynárenstva na Slovensku. Akcionármi SPP sú Slovenská republika prostredníctvom Fondu národného majetku SR (51 %) a konzorcium Slovak Gas Holding pozostávajúce zo spoločností E.ON Ruhrgas a GDF SUEZ (49 %).

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona