ŽENEVA - Medzi americkými a čínskymi predstaviteľmi sa v Ženeve uskutočnili prvé rokovania o umelej inteligencii (AI). Washington neskrýval obavy o zneužitie AI Čínou. Peking zas kritizoval USA za obmedzenia a nátlak na túto technológiu. Informovala o tom agentúru AP.
Americký prezident Joe Biden sa so svojím čínskym náprotivkom Si Ťin-pchingom dohodol na týchto rozhovoroch ešte vlani. Cieľom je nadviazanie bilaterálneho dialógu medzi týmito dvoma najväčšími svetovými ekonomikami o rýchlo sa rozvíjajúcej technológii.
Obaja títo vysokopostavení predstavitelia hovorili o rizikách spojených s umelou inteligencov a o spôsoboch jej riadenia. Podľa AP to svedčí aj o istom napätí medzi Pekingom a Washingtonom v tejto téme.
Čína a USA si "vymenili názory na svoje prístupy k bezpečnosti a riadeniu rizík v oblasti AI", informovala hovorkyňa Národnej bezpečnostnej rady USA Adrienne Watsonová s tým, že rokovania boli v "úprimnom a konštruktívnom" duchu.
Americkí predstavitelia podľa nej však zdôraznili, že je nevyhnuté zaistiť bezpečnosť, spoľahlivosť a dôveryhodnosť systémov AI, aby bolo možné využiť výhody tejto technológie, a na tomto základe pokračovať v budovaní globálneho konsenzu. Zároveň vyjadrili obavy o zneužitie AI, a to aj zo strany Číny.
Peking medzičasom kritizoval "obmedzenia a nátlak USA v oblasti umelej inteligencie voči Číne", citovala agentúra AP vyhlásenie čínskeho ministerstva zahraničných vecí. Obe strany podľa neho uznali, že hoci AI predstavuje príležitosti, prináša so sebou aj riziká.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies