WASHINGTON - Súboj o Biely dom je vyrovnaný len týždeň pred tým, ako Američania odovzdajú svoje hlasy budúcemu prezidentovi.
Podľa amerického informačného portálu Real Clear Politics vedie republikánsky kandidát Donald Trump v utorkových celoštátnych prieskumoch nad demokratickou kandidátkou Kamalou Harrisovou v priemere o 0,4 percentuálneho bodu.
Trump vedie len o chlp v mnohých štátoch vrátane Georgie, Arizony, Pensylvánie, Wisconsinu a Severnej Karolíny, zatiaľ čo Harrisová vedie o pol bodu v Michigane. Tieto štáty pravdepodobne rozhodnú o výsledku volieb a obaja kandidáti v nich vedú aktívnu kampaň a zúčastňujú sa na zhromaždeniach, aby voličom predstavili svoje argumenty.
"Prezidentské preteky sú stále tesné, ale Harrisová v reklame prevyšuje Trumpa v pomere 2 až 3 ku 1," povedal pre agentúru Xinhua Darrell West, vedúci pracovník Brookingsovho inštitútu.
Medzi hlavné problémy patrí inflácia a hospodárstvo. Hoci prezident Joe Biden a viceprezidentka Harrisová dohliadajú na ekonomiku s nízkou nezamestnanosťou, mnohí voliči sú pobúrení vysokými cenami, ktoré sa ujali počas súčasnej vlády.
Okrem toho Trumpova kampaň obviňuje Bidenovu a Harrisovu administratívu z toho, že viedla k výraznému nárastu kriminality v mestských oblastiach.
Obchody teraz zamykajú svoj tovar, pretože zlodeji bezostyšne plnia odpadkové vrecia tovarom a jednoducho odchádzajú z obchodu bez zaplatenia. Drogovo závislí si v mnohých mestách strieľajú heroín a iné tvrdé drogy za bieleho dňa. Obťažujú a fyzicky napádajú okoloidúcich a močia a vyprázdňujú sa na chodníkoch v centrách miest.
Trump zároveň "rozstrapatil niekoľko pierok," ako je známe, svojou rétorikou, ktorú kritici nazývajú zápalistou.
Kritici Trumpovi vyčítali aj jeho plán na spustenie masovej deportácie miliónov prisťahovalcov, ktorí od nástupu súčasnej administratívy nelegálne prekročili hranice. Trumpovi kritici sa obávajú, že by to mohlo viesť k problémom vrátane rozbitia rodín a udelenia príliš veľkých právomocí orgánom činným v trestnom konaní.
Zatiaľ nie je známe, čo urobia nerozhodnutí voliči. "Mnohí nerozhodnutí voliči nebudú voliť vôbec," uviedol Clay Ramsay, výskumník z Centra pre medzinárodné a bezpečnostné štúdie na Marylandskej univerzite, a dodal, že ľudia, ktorí pravdepodobne nepôjdu voliť, tvoria na základe minulých volieb veľké percento dospelých.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies