Návyky dovolenkárov by sa vplyvom extrémnych horúčav mohli v budúcnosti zmeniť

NETKY.SK • 18 Júl 2023, 14:30 • 2 min
Návyky dovolenkárov by sa vplyvom extrémnych horúčav mohli v budúcnosti zmeniť

BRUSEL - Extrémne horúce letá v krajinách južnej Európy by mohli trvalo zmeniť návyky turistov a dovolenkárov, ktorí si už v súčasnosti ako dovolenkové destinácie vyberajú skôr chladnejšie krajiny alebo chodia na dovolenky počas jarných či jesenných mesiacov.

slovakia

left justify in out

Upozornili na to odborníci aj organizácie cestovného ruchu.

 

Údaje Európskeho výboru pre cestovný ruch (ETC) ukazujú, že počet ľudí, ktorí plánujú vycestovať do Stredomoria od júna do novembra, sa v porovnaní s vlaňajškom znížil o desať percent. Naopak, organizácie cestovného ruchu zaznamenali zvýšený záujem o destinácie ako je Česká republika, Dánsko, Írsko či Bulharsko. "Predpokladáme, že nepredvídateľné počasie v budúcnosti môže mať väčší vplyv na výber dovolenkových destinácií v Európe," povedal šéf ETC Miguel Sanz. Dodal, že zaznamenal pokles počtu ľudí ochotných vycestovať do zahraničia v auguste, ktorý sa považuje za hlavný dovolenkový mesiac. Naopak, mnoho Európanov zvažuje odchod na dovolenku až na jeseň.

 

 

Agentúra Reuters upozorňuje, že po uvoľnení obmedzení, ktoré boli v platnosti počas pandémie koronavírusu, sa dopyt po zahraničných dovolenkách opätovne zvýšil. Cestovné kancelárie zatiaľ nezaznamenali mnoho prípadov, keď klienti zrušili dovolenky z dôvodu vysokých teplôt, čo sa však môže v budúcnosti zmeniť.

 

Meteorológovia predpokladajú, že teploty v Európe by v priebehu tohto týždňa mohli pokoriť súčasný rekord 48,8 stupňa Celzia, ktorý bol nameraný v auguste 2021 na Sicílii. Reuters dodáva, že táto zmena návykov turistov a dovolenkárov by mohla poškodiť aj ekonomiku krajín, ktoré sa vo veľkej miere spoliehajú na príjmy z cestovného ruchu v letných mesiacoch. Ide napríklad o Grécko, Taliansko či Španielsko.

Turisti pre agentúru Reuters povedali, že si dvakrát rozmyslia, či si zarezervujú dovolenku v krajinách južnej Európy. "Prišla by som, až keď bude chladnejšie. V júni alebo apríli," uviedla americká turistka, ktorá je na dovolenke v Ríme. "Nechcem byť na dovolenke, kde sa mi z tepla točí a bolí hlava," povedala nórska turistka, ktorá zvažuje radšej dovolenku vo svojej domovskej krajine, v Nórsku. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
TASR/Reuters/KB Netky, Foto: unsplash
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies