Na Slovensku pribudlo ďalších 99 škôl, ktoré získali ocenenie Zelenej školy

NETKY.SK • 9 Október 2019, 15:43 • 2 min
Na Slovensku pribudlo ďalších 99 škôl, ktoré získali ocenenie Zelenej školy

BRATISLAVA – V Bratislave im v stredu odovzdávali certifikáty. Celosvetový program Zelená škola sa snaží motivovať stredné, základné, ale aj materské školy k organizácii vzdelávacích environmentálnych aktivít s priamym zapojením žiakov.

slovakia

left justify in out

„Zelená škola je postupná zmena, do ktorej sa zapájajú nielen učitelia, ale z veľkej časti to robia práve samotní žiaci. Zmena teda naozaj ide zdola, od mladých ľudí, ktorí potom menia seba, ale aj svoje okolie a rodiny,“ vysvetlila Zuzana Gallayová, manažérka programu Zelená škola.

 

Na slávnostnej ceremónii odovzdali oceneným školám certifikát a vlajky označujúce zelené školy. Organizátori podujatia poďakovali zúčastneným zástupcom škôl za energiu a silu, ktorú vkladajú do aktivít v rámci programu.

 

„Viac ako 80 percent škôl pracuje v tomto programe viac ako štyri roky, čo je dôkazom, že ich cesta v našom programe je dlhodobá,“ zhodnotila Kristína Hudeková, riaditeľka Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica.

 

Žiaci a učitelia vnímajú ako jedno z pozitív projektu, že si deti môžu samé zvoliť, akým aktivitám sa chcú venovať a čo ich baví. Prostredníctvom zážitkového učenia je pritom možné do aktivít zapojiť dokonca už deti v predškolskom veku.

 

„Sme veľmi radi, že máme mestá, v ktorých je základná a dokonca aj materská zelená škola. Je dôležité, aby sme už odmalička postupne viedli deti k zmene návykov,“ doplnila Hudeková.

 

img

 

Za veľký prínos programu považuje Hudeková vplyv zapojených škôl aj na mestá a obce, v ktorých pôsobia.

 

„Školy sú takými centrami inšpirácie, kde sa deti odmalička učia preberať zodpovednosť za svoj každodenný život. Dôležité v zelenej škole je, že žiaci spolu s rodičmi, učiteľmi, upratovačkami a školníkmi nielen vykonávajú aktivity, ale identifikujú problémy a navrhujú ich riešenia.“

 

Zelená škola je najväčší environmentálno-vzdelávací program na svete, ktorý funguje v 60 krajinách. Na Slovensku sa do programu v tomto roku zapojilo 315 škôl.

 

Program Zelená škola získal v roku 2016 cenu ministra životného prostredia za mimoriadne výsledky a dlhodobé aktivity v ochrane a starostlivosti v tejto oblasti. Uznanie získal aj od Environmentálneho programu OSN (UNEP). Koordinátorom programu na Slovensku je Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies