Pozrite si, na koľko percent vás pred ochorením COVID-19 chráni prvá dávka vakcíny

NETKY.SK • 10 September 2021, 13:06 • 2 min
Pozrite si, na koľko percent vás pred ochorením COVID-19 chráni prvá dávka vakcíny

BRATISLAVA - Vakcíny proti novému koronavírusu fungujú a vytvárajú v tele očkovaného protilátky.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Ukázal to výskum laboratórnej a diagnostickej spoločnosti Unilabs Slovensko. Vo štvrtok o tom informoval jej generálny riaditeľ Peter Lednický. "Po prvej dávke malo určitú hladinu protilátok 85,75 percenta zaočkovaných, po druhej dávke až 98,88 percenta zo všetkých testovaných," priblížil Lednický. Testy absolvovalo takmer 3 000 respondentov, väčšina z nich bola po dvoch týždňoch od druhej dávky.

 

"To znamená, že až 99 ľudí zo 100 by malo byť chránených pred ochorením, prípadne ťažkým priebehom ochorenia COVID-19 a smrťou," uviedol Lednický. Meranie protilátok sa uskutočnilo medzi februárom a septembrom 2021. "Vakcíny poskytli relatívne robustnú mieru protilátok, a to už po prvej dávke. Stále je preto čas sa dať zaočkovať," vyzval Lednický.

 

Zo sociologického prieskumu agentúry AKO pre Unilabs zároveň vyplynulo, že 25,19 percenta zaočkovaných, ktorí sa zároveň podrobili testom na protilátky, malo z vakcinácie obavy. Trápili ich najmä možné vedľajšie účinky.

 

"Obavy z očkovania mali skôr ženy ako muži, najmenej sa ľudia báli vakcíny od spoločnosti Pfizer/BioNTech, najväčšie obavy vzbudzovala vakcína od AstraZenecy a Moderny," spresnil riaditeľ agentúry Václav Hřích. Vysvetlil, že o vakcíne od spoločnosti Moderna sa málo komunikovalo a očkovacia látka od AstraZenecy sa spájala s negatívnou kampaňou a smrťou.

 

"V ľuďoch vzbudzovali obavy aj protichodné informácie, ktoré sa objavovali. Časť respondentov zas poukazovala na to, že informácií bolo, naopak, málo. Záujem o informácie teda určite stále je, treba v tom pokračovať, ukazuje sa, že je to dôležité," zdôraznil Hřích. Dodal, že najväčšiu dôveru medzi opýtanými mali vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech a Moderna.

 

Politici pri motivovaní neočkovaných by mali klásť dôraz práve na korektnejšie informovanie o vakcínach a nežiaducich účinkoch. "Edukácia je pri očkovaní veľmi dôležitá, ľudia majú stále málo informácií a pravdepodobne veľkú nedôveru k novej vakcíne," dodal Lednický.

 

 

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies