Na projekty v doprave a informatizácii išlo z eurofondov 387 miliónov eur

NETKY.SK • 27 December 2016, 13:44 • 2 min
Na projekty v doprave a informatizácii išlo z eurofondov 387 miliónov eur

BRATISLAVA - Operačný program Integrovaná infraštruktúra 2014 - 2020 (OPII) je najúspešnejším programom z hľadiska čerpania európskych prostriedkov. Na projekty v oblasti dopravy a informatizácie bolo doteraz investovaných zo zdrojov EÚ spolu s domácim spolufinancovaním 387,65 mil. eur, čo je 8,35 % z celkovej alokácie.

slovakia

left justify in out

Ako v utorok informovalo ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja, ktoré je riadiacim orgánom OPII, čerpanie v uvedenom programe tak predstavuje 60 % využitia všetkých operačných programov na Slovensku. V programe je zazmluvnených spolu 948,27 mil. eur, čiže 20,5 % z celkovej alokácie.


Minister dopravy Árpád Érsek považuje účelné čerpanie európskej pomoci za svoju prioritu a za jeden z hlavných nástrojov na modernizáciu regiónov, rast zamestnanosti a konkurencieschopnosti Slovenska. "V roku 2016 sa nám na ministerstve dopravy podarilo v ročnom predstihu vyčerpať záväzok čerpania voči Európskej komisii v zmysle pravidla n+3," povedal minister. Záväzok na rok 2014, prvý rok nového programového obdobia, bolo potrebné vyčerpať do 31. decembra budúceho roku.


"Okrem fázovaných diaľničných projektov, ktoré sa začali ešte v predchádzajúcom operačnom programe, sa nám tento rok podarilo rozbehnúť aj nové významné projekty, ktoré budú zvyšovať zazmluvnenie a čerpanie v budúcom roku," uviedol Érsek. Ide o výstavbu diaľničných úsekov D1 Budimír - Bidovce a D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec, ako aj o veľký projekt modernizácie električkových tratí v Košiciach a projekt modernizácie železničnej trate v úseku Púchov - Považská Teplá.


Európska komisia v septembri schválila prvý veľký projekt (v hodnote nad 75 mil. eur) v rámci OPII. Ide o druhú fázu výstavby diaľnice D1 Hričovské Podhradie - Lietavská Lúčka. Projekt výstavby D3 Žilina, Strážov - Žilina, Brodno zase získal ako druhý dopravný projekt v EÚ nezávislé hodnotenie kvality od technických poradcov Európskej únie Jaspers. Získaním tohto certifikátu sa výrazne skracuje schvaľovacia procedúra v Európskej komisii.


"Za najdôležitejšie z hľadiska implementácie operačného programu je možné pokladať vyhlásenie vyzvaní pre prijímateľov už na celú 4,5-miliardovú alokáciu. Procesy sú nastavené na plynulé kontrahovanie a čerpanie financií na jednotlivé projekty tak, aby ministerstvo dopravy eliminovalo nárazové dočerpávanie alokácie na konci programového obdobia," priblížila hovorkyňa ministerstva dopravy Karolína Ducká.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies