Na Malorku sa po dvojročnom zákaze vrátili býčie zápasy

NETKY.SK • 10 August 2019, 08:29 • 2 min
Na Malorku sa po dvojročnom zákaze vrátili býčie zápasy

PALMA DE MALLORCA - Na Malorku sa v piatok po dvoch rokoch zákazu vrátili býčie zápasy.

slovakia

left justify in out

Stalo sa tak po tom, ako čiastočný zákaz tejto tradície zrušil španielsky ústavný súd, informovala stanica BBC.

 

Časť zákona prijatého malorským parlamentom zakazovala usmrcovanie býkov počas týchto zápasov známych ako korida. Španielsky ústavný súd však rozhodol proti danej legislatíve, argumentujúc tým, že ide o neodmysliteľnú súčasť týchto zápasov. Ochrancovia práv zvierat vyhlásili, že rozhodnutie súdu je "príšerné" a plánujú proti obnoveniu koridy na Malorke protestovať.

 

Malorská aréna Coliseo Balear, kde sa v piatok konal prvý obnovený býčí zápas, oslavuje tohto roku 90. výročie svojho vzniku. Na zápase sa zúčastnili štyria známi toreadori.

 

Ústava krajiny chráni býčie zápasy ako súčasť španielskeho "národného dedičstva".

 

Býčie zápasy v rozličných podobách existujú v Španielsku najmenej od čias Rímskej ríše. Ich v súčasnosti najrozšírenejší formát zahŕňajúci matadora so súknom a mečom získal svoju podobu v 18. storočí. V Španielsku sa ročne usporadúvajú stovky býčích zápasov, ale ich počet klesá.

 

Kroky k zákazu tejto tradičnej ľudovej zábavy učinili aj ďalšie dve španielske regionálne vlády - v Katalánsku a na Kanárskych ostrovoch. Mimo Španielska je táto činnosť obľúbená aj na juhu Francúzska, v Portugalsku a niektorých juhoamerických krajinách.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katka Štefunková
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies