Na francúzskych pobrežiach našli viac ako tonu kokaínu

NETKY.SK • 13 November 2019, 10:30 • 2 min
Na francúzskych pobrežiach našli viac ako tonu kokaínu

PARÍŽ - Viac ako tonu kokaínu rozdeleného do balíčkov chránených igelitovým vreckom objavili od polovice októbra na plážach Francúzska, vyplavil ich Atlantický oceán.

slovakia

left justify in out

Prokuratúra v meste Rennes uviedla, že počet balíčkov vyplavovaných počas prílivu sa zvýšil po 4. novembri. Informoval o tom francúzsky spravodajský portál.

 

Podľa prokurátora Philippa Astruca bolo v posledných dňoch zaznamenaných niekoľko pokusov o krádež vyplavovaných drog. Úrady preto posilnili hliadkovanie na plážach, do ktorého sa zapojila aj colná správa a žandarméria. V regióne Gironde viaceré mestá vydali zákaz vstupu na pláže.

 

img

 

"Podozrivé balíčky boli nájdené na všetkých plážach ... od Loire-Atlantique až po Landes (pláže sú vzdialené od seba viac ako 500 km)," uviedla prokuratúra. Len v nedeľu bolo na pláži Pornic v Loire-Atlantique nájdených asi 14 kg drogy.

 

Astruc informoval, že morom vyplavovaný kokaín má čistotu okolo 83 percent. V tejto forme je veľmi nebezpečný, pretože pri užití môže ľahko spôsobiť predávkovanie. Zdôraznil, že každý nález balíčka s drogou na pláži musí nálezca oznámiť polícii alebo žandarmérii, pričom s ním v žiadnom prípade nesmie manipulovať. Prokurátor pripomenul, že držanie a prevoz tohto typu drogy je trestným činom, za ktorý hrozí do desať rokov väzenia. Odhadovaná hodnota doteraz nájdeného kokaínu je 60 miliónov EUR.

 

img

 

Pokiaľ ide o pôvod drogy, polícia má niekoľko hypotéz. Za najviac pravdepodobnú považuje tézu, že ide o drogy, ktoré niekto vyhodil z lode z dôvodu jej havárie alebo problémov v búrke. Kokaín pochádza pravdepodobne z Južnej Ameriky.

 

Prípad vyšetruje tím pozostávajúci zo stovky vyšetrovateľov, ktorí skúmajú aj pohyb lodí v Atlantickom oceáne. Pri vyšetrovaní spolupracujú aj s americkými kolegami, ktorí zistili, že aj na americkom pobreží sú vyplavované balíčky s kokaínom. Zdá sa však, že nepochádzajú z rovnakého zdroja.

 

imgtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristian Kubis

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies