MV SR má nahradiť dva ruské vrtuľníky, cenu odhaduje na 25 miliónov eur

NETKY.SK • 12 Apríl 2022, 13:34 • 2 min
MV SR má nahradiť dva ruské vrtuľníky, cenu odhaduje na 25 miliónov eur

BRATISLAVA - Dva ruské vrtuľníky Mi-171, ktorými disponuje Letecký útvar Ministerstva vnútra (MV) SR, má bezodkladne nahradiť nová letecká technika. Dva vrtuľníky by sa mali obstarať formou priameho rokovacieho konania.

slovakia

left justify in out

Predpokladané náklady odhaduje rezort na 25 miliónov eur. Návrh v utorok schválila vláda. Rezort argumentuje vojnou na Ukrajine a hrozbou prerušenia prevádzky a straty spôsobilosti leteckého útvaru plniť kritické úlohy pre vnútornú bezpečnosť štátu. O finálnom rozhodnutí má podľa ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO) ešte rokovať vláda.

 

img

 

„V dôsledku sankcií zavedených v roku 2014 trvala generálna oprava vrtuľníka Mi-171 viac ako tri roky, keď vrtuľník nebol použiteľný. V dnešnej situácii, keď sa rokuje o prijatí už piateho kola nových prísnejších sankcií voči Ruskej federácii, sa jednoznačne dá očakávať súbor reakcií zo strany Ruskej federácie. Je len otázkou času, kedy výrobca techniky odoberie certifikáty pre ním licencované údržbové organizácie v Európskej únii a zároveň prestane dodávať náhradné diely patričnej kvality alebo diely celkovo," argumentoval rezort v materiáli.

 

V súčasnosti Letecký útvar MV SR disponuje dvomi vrtuľníkmi Mi-171, z toho jeden je dlhodobo neschopný prevádzky, a jedným vrtuľníkom Bell 429.

 

Prípravu nového verejného obstarávania na vrtuľníky avizoval rezort ešte na jeseň roka 2020. V rámci rámcovej dohody z roku 2017 na dodávku dvojmotorových viacúčelových vrtuľníkov sa rozhodol nezadávať zákazky. Zdôvodnil to tým, že nezodpovedá aktuálnym potrebám z hľadiska ponúkaných parametrov a výkonov.

 

img

 

Letecký útvar MV SR plní úlohy v oblasti boja proti organizovanému zločinu, pašovania migrantov, presadzovania práva a ochrany občanov a infraštruktúry, monitoringu a vzdušnej podpory pri preprave citlivých materiálov, monitoringu dopravnej situácie, pomáha aj pri odhaľovaní a prevencii protidrogovej činnosti. Ako pripomína predkladateľ, vrtuľníky sú tiež neodmysliteľnou súčasťou pri pátracích a záchranných akciách, hasení lesných požiarov v nedostupnom teréne, ako aj pri inštalácii podporných a preventívnych technických prostriedkov.

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Nikoleta Preložníková
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies